Rada Krajowa SLD przyjęła listy wyborcze

Polska Agencja Prasowa SA
19-07-2005, 08:22

Rada Krajowa SLD w tajnym głosowaniu zaakceptowała w poniedziałek w nocy listy wyborcze SLD, przyjmując propozycje zarządu partii. Byli premierzy Józef Oleksy oraz Leszek Miller, a także Jerzy Jaskiernia, Marek Dyduch, Jerzy Dziewulski, Marek Wagner mają kandydować do Senatu.

Rada Krajowa SLD w tajnym głosowaniu zaakceptowała w poniedziałek w nocy listy wyborcze SLD, przyjmując propozycje zarządu partii. Byli premierzy Józef Oleksy oraz Leszek Miller, a także Jerzy Jaskiernia, Marek Dyduch, Jerzy Dziewulski, Marek Wagner mają kandydować do Senatu. Rada Krajowa upoważniła też zarząd do "dokonywania jednostkowych, wynikających ze zdarzeń nadzwyczajnych, zmian na listach".

Szef SLD Wojciech Olejniczak powiedział, że propozycja startu do Senatu dla Millera czy Oleksego to "nie gra czy indywidualna próba odwetu, tylko głos przemyślany". "To też odpowiedzialność polityczna jaką ponieśli za to, co stało się jeśli chodzi o funkcjonowanie SLD, czyli dramatyczny spadek społecznej wiarygodności" - uważa Olejniczak.

Sam Miller powiedział, że jeszcze nie wie, czy zdecyduje się startować do Senatu. Dodał, że chce porozmawiać o tym z łódzką organizacją SLD.

Według Millera, być może propozycja startu do Senatu dla "starych" działaczy jest dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że dla nikogo nie będzie wyjątku.

Z kolei Jaskiernia powiedział, że będzie walczył o miejsce w Senacie. Dziewulski, według Olejniczaka, sam chciał startować do tej Izby.

Olejniczak będzie otwierał listę kandydatów do Sejmu w Sieradzu. W Warszawie pierwsze miejsce na liście kandydatów w wyborach do Sejmu będzie miał szef MSWiA Ryszard Kalisz, a drugie Katarzyna Piekarska; w Płocku listę będzie otwierała szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz, także w Płocku na jednym z dalszych miejsc będzie Zbigniew Siemiątkowski. W tzw. wianuszku warszawskim z pierwszego miejsca ma startować rzecznik rządu Millera Michał Tober; w Radomiu - Marek Wikiński.

W Siedlcach, gdzie kandydował w ostatnich wyborach Oleksy pozostał wakat, ponieważ jak powiedział Olejniczak, trzeba jeszcze przeprowadzić konsultacje w tej sprawie. Na pierwszym miejscu łódzkiej listy kandydatów do Sejmu jest szef miejskiego SLD i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Sylwester Pawłowski.

Grzegorz Kurczuk ma być na drugim miejscu kandydatów do Sejmu w Lublinie, choć też początkowo proponowano mu kandydowanie do Senatu. Na pierwszym miejscu w Lublinie ma być b. wiceminister rolnictwa - Stanisław Kowalczyk.

Tadeusz Iwiński, który również był brany pod uwagę jako kandydat do Senatu, ma jednak startować w Olsztynie w wyborach do Sejmu, ale nie z pierwszego miejsca.

Listę kandydatów na posłów w Legnicy będzie otwierał szef MON Jerzy Szmajdziński; we Wrocławiu - Janusz Krasoń; Bydgoszczy - wiceminister obrony Janusz Zemke; w Toruniu - szef SLD w kujawsko-pomorskim Krystian Łuczak; w Tarnowie - szef klubu SLD Krzysztof Janik, a w Krakowie - szef małopolskiego Sojuszu Kazimierz Chrzanowski; w Chrzanowie - poseł Stanisław Rydzoń; w Nowym Sączu - poseł Kazimierz Sas.

W Gdyni lokomotywą listy będzie wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn; w Gdańsku - posłanka Małgorzata Ostrowska; w Gliwicach- sekretarz klubu Sojuszu - Wacław Martyniuk; w Piotrkowie Trybunalskim - Artur Ostrowski; w Opolu - Tomasz Garbowski; w Rybniku - poseł Tadeusz Motowidło; w Katowicach - Zbyszek Zaborowski.

Ponadto, w Zielonej Górze na pierwszym miejscu będzie poseł Jan Kochanowski; w Częstochowie - Ewa Maria Janik; w Kaliszu -wiceszef SLD Wiesław Szczepański; w Olsztynie - wiceszef SLD Andrzej Ryński; w Elblągu - Witold Gintowt-Dziewałtowski; w Poznaniu - Krystyna Łybacka; w Szczecinie - Jacek Piechota, a drugi Grzegorz Napieralski, zaś w Koszalinie - Stanisław Wziątek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rada Krajowa SLD przyjęła listy wyborcze