Radomianie odpracowują długi

27 mln zł - tyle wynoszą zaległości czynszowe radomian wobec miasta.

Gminne budżety tracą wiele przez zaległości mieszkańców w płaceniu czynszów za mieszkania komunalne. W Radomiu takie zobowiązania wobec miasta lub samorządowej spółki Administrator sięgają aż 27 mln zł. Władze starają się więc zmniejszać zadłużenie mieszkańców, m.in. dzięki programowi oddłużania lokatorów. Przez dziewięć miesięcy odzyskały dzięki temu 300 tys. zł. Stało się to możliwe, bo 200 radomian odpracowało zaległości czynszowe, wykonując prace porządkowe na rzecz gminy.

— Tak duże zainteresowanie tą formą zwrotu należności czynszowych było dla nas sporym zaskoczeniem. Z doświadczeń innych miast wynika, że chętnych było mniej — stwierdził Sławomir Stanik, dyrektor Miejskiego Zarządu Lokalami w Radomiu. Wiele osób w Radomiu ma zaległości czynszowe sięgające 20-30 tys. zł. Miasto umożliwia im również spłatę długów w ratach lub zamianę mieszkania na mniejsze, co wiąże się z obniżeniem czynszu. Lokatorzy, który chcą odpracować zadłużenie, podpisują z miastem umowy na wykonanie różnych prac porządkowych na rzecz gminy i podległych jej jednostek, np. szkół i przedszkoli. Godzinę pracy wyceniono na 12 zł. Część lokatorów pracuje po 8 godzin dziennie. Przez miesiąc mogą zarobić nawet 1900 zł. Pieniądze te są przez miasto zaliczane w poczet spłaty zadłużenia. Dziesięciu lokatorów odpracowało już cały dług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Radomianie odpracowują długi