Czytasz dzięki

Radpol zwiększa skalę

GRA
opublikowano: 11-03-2011, 00:00

Grupa Radpolu zarabia coraz więcej, więc dywidenda może być większa. W planach nadal są przejęcia.

Grupa Radpolu zarabia coraz więcej, więc dywidenda może być większa. W planach nadal są przejęcia.

Na wczorajszej spadkowej sesji akcje człuchowskiego producenta wyrobów termokurczliwych podrożały o 1,5 proc. Wygląda na to, że inwestorów dobrze nastroiły zeszłoroczne wyniki firmy. Przychody grupy wzrosły ponaddwukrotnie — z 52 do 112 mln zł, dynamicznie poprawiły się też zyski. Na poziomie operacyjnym wynik zwiększył się ze 11,7 do 22,9 mln zł, a na poziomie netto — z 5,4 do 14,1 mln zł.

— Widać efekty uruchomienia nowych akceleratorów w Człuchowie. Ich produkcja jest najbardziej rentownym segmentem działalności Radpolu. Ponadto widać wpływ akwizycji Rurgazu — tłumaczy Andrzej Sielski, prezes Radpolu.

Rurgaz osiągnął w zeszłym roku 52 mln zł przychodów i ponad 3 mln zł zysku netto. Mogło być jeszcze lepiej, ale spółka już w pełni wykorzystuje moce produkcyjne. Dlatego Radpol szykuje się do budowy nowego zakładu za około 20 mln zł.

— Szacujemy, że do końca kwietnia uda się uzyskać pozwolenie na budowę — mówi Andrzej Sielski.

Proces inwestycyjny nie powinien wpłynąć na pogorszenie wyników w tym roku. Połowę potrzebnej kwoty Radpol chce uzyskać z dotacji unijnych, a połowę np. w formie kredytu bankowego lub z emisji obligacji.

— W 2011 r. zamierzamy dalej poprawiać wyniki. O skali tej poprawy mogę powiedzieć jedynie, że dynamika mniejsza niż 30 proc. na każdym poziomie będzie dla nas rozczarowaniem — twierdzi prezes.

Niewykluczone, że uda się też przeprowadzić kolejne przejęcie. Radpol interesuje się firmami z branży energetycznej, dysponującymi bardzo nowoczesnymi technologiami.

— Stać nas kontynuowanie przejęć. Możemy się zadłużyć lub sięgnąć po emisję akcji — zapowiada Andrzej Sielski.

Dobre wyniki zachęcają zarząd do zarekomendowania walnemu zgromadzeniu wypłaty hojniejszej niż rok temu dywidendy.

— Mogłaby wzrosnąć o 20 proc., czyli wypłacilibyśmy 18 gr na akcję — szacuje prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane