Rainbow Tours blisko dwóch przejęć

Grzegorz Nawacki
22-07-2010, 00:00

Dzięki przejęciom zysk turystycznej grupy w trzy lata urośnie 20 razy. I bez nich akcje są warte o 28 proc. więcej — uważa DM BZ WBK.

Akwizycje, rozbudowa sieci sprzedaży i inwestycja w internet wysforują spółkę na fotel lidera — wynika z raportów, do których dotarł "Puls Biznesu"

Dzięki przejęciom zysk turystycznej grupy w trzy lata urośnie 20 razy. I bez nich akcje są warte o 28 proc. więcej — uważa DM BZ WBK.

Wyjątkowo pracowite lato ma Rainbow Tours, notowana na giełdzie grupa turystyczna. Nie tylko sprzedaje wycieczki w rekordowym tempie, ale i negocjuje przejęcia dwóch konkurentów – dowiedział się "Puls Biznesu".

— Jedno przejęcie jest już bliskie sfinalizowania. Dogadaliśmy cenę i strukturę transakcji, dogrywamy umowę. Myślę, że proces powinien się zakończyć do końca sierpnia. Drugie przejęcie jest na wczesnej fazie, ustalamy warunki i to jeszcze potrwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nastąpi pod koniec roku — potwierdza Grzegorz Baszczyński, prezes i akcjonariusz Rainbow Tours.

Będzie emisja

Aby sfinansować przejęcia, Rainbow poprosi inwestorów o kapitał. Na walnym pod koniec czerwca uchwalono emisję obligacji zamiennych na akcje o wartości 20 mln zł, a zarząd dostał upoważnienie do emisji 9 mln akcji.

"Wartość kapitału, jaki potencjalnie może uzyskać Rainbow Tours, pozwala stwierdzić, ze potencjalny cel (bądź cele) przejęć mogą w znaczący sposób poprawić obraz generowanych przez spółkę przychodów, a dzięki efektowi skali istotnie poprawić efektywność prowadzonego biznesu" — czytamy w raporcie analitycznym DM BZ WBK.

Według naszych informacji oba podmioty, z którymi negocjuje Rainbow, mają po ponad 100 mln zł przychodów i zyski powyżej 1 mln zł. To oznaczałoby spory skok dla giełdowej firmy, która według oficjalnej prognozy ma w tym roku mieć 325 mln zł przychodów i 7,6 mln zł zysku netto. Według nieoficjalnych szacunków, do których dotarł "Puls Biznesu", po uwzględnieniu przejęć grupa Rainbow ma mieć w przyszłym roku: 770 mln zł sprzedaży brutto, 570 mln zł przychodów i 12 mln zł zysku netto, a w 2012 r. odpowiednio 990 mln, 770 mln i 20 mln zł (patrz infografika).

Kto może być na celowniku? Rainbow Tours szuka firm o przychodach 100-150 mln zł. Patrząc na ranking firm turystycznych z 2009 r., te kryteria spełniają m.in. Alfa Star, Ecco Holiday, Select Tours, Sun Fun i Oasis.

Rynek nie dostrzega

Niezależnie od przejęć zarząd ma ambitne cele. Chce, by do 2012 r. firm awansowała na pozycję lidera w Polsce, wyprzedzając Triadę, Itakę i Neckermanna. W celu zwiększenia sprzedaży chce otwierać rocznie 10-20 własnych salonów sprzedaży, by docelowo mieć ich 100 (obecnie 37) i powiększyć z 7 do 20 liczbę partnerów franczyzowych.

— Polski rynek ma ogromny potencjał — w Niemczech z biurem podróży na wakacje wyjeżdża 30 proc. populacji, w Czechach 17 proc., a w Polsce zaledwie 5 proc. Nie ma powodu, by taka różnica się utrzymywała. Dlatego zakładamy, że w najbliższych latach rynek będzie rósł w tempie 20-30 proc. rocznie, podobnie jak w okresie 2005-08. Wraz ze wzrostem rynku pojawi się pole do otwierania nowych salonów sprzedaży. Na mapie są miejsca, gdzie nie mamy biura, a powinniśmy, i stąd plan rozbudowy sieci — mówi Grzegorz Baszczyński.

Rozbudowa czeka też sieć ABC, która sprzedaje produkty turystyczne różnych dostawców. Liczba punktów ma urosnąć z 15 do 50. Ale Rainbow nie ogranicza się jedynie do tradycyjnej sieci sprzedaży. Sporo chce zainwestować w sprzedaż w interencie i oprogramowanie do call center.

Wizja rozwoju przekonuje analityków. Wczoraj Amerbrokers wydal rekomendację kupuj z ceną 8,8 zł (w środę kosztowały 7,85 zł). Z kolei DM BZ WBK w nieodtajnionym jeszcze raporcie zaleca zakup akcji i wycenia je na 10,1 zł, czyli o 28,7 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia. Wyceny nie uwzględniają ewentualnych przejęć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rainbow Tours blisko dwóch przejęć