Rajd na Wall Street do końca roku

Jeśli historyczne zależności powtórzą się w tym roku, zapoczątkowany przed wyborami połówkowymi do kongresu rajd na giełdzie nowojorskiej ma jeszcze potencjał.

Od dna z końca października indeks giełdy nowojorskiej S&P500 odbił się o 4,7 proc. Rajd na globalnych rynkach może jeszcze potrwać 2-3 miesiące, zapowiadał na przełomie października i listopada w rozmowie z telewizją Bloomberg Bob Janjuah z banku Nomura International. Na scenariusz udanej dla inwestorów końcówki roku wskazuje statystyka. Od połowy XX wieku w latach wyborów połówkowych do amerykańskiego kongresu od październikowego dołka do końca roku S&P500 zyskiwał średnio 10,7 proc., obliczyła agencja Bloomberg.

Statystyka każe patrzeć na końcówkę roku z optymizmem, komentują w nocie do klientów stratedzy towarzystwa LPL Financial. Trzy argumenty za kontynuacją odbicia w perspektywie końcówki roku widzi James Sullivan z banku JPMorgan Chase. Ekspozycja funduszy hedgingowych na amerykański rynek akcji odnotowała w tygodniach poprzedzających wybory jedne z najmocniejszych zniżek w historii. To oznacza, że w przededniu wyborów prawie nikt nie chciał ponosić rynkowego ryzyka.

— Jednocześnie po korekcie wyceny w Stanach Zjednoczonych są zbliżone do wartości notowanych na początku cyklu. Wreszcie, 77 proc. spółek bije oczekiwania analityków co do zysków — wyliczył James Sullivan, szef analiz rynków akcji na Azję w JP Morgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane