Rank Progress rusza ze spalarniami

  • Emil Górecki
opublikowano: 21-02-2013, 09:49

Za 20,8 mln zł spółka zależna Rank Progress – Rank Recykling Energy – kupiła 15-hektarową działkę, na której zbuduje swój pierwszy zakład utylizacji odpadów. Spalarnia powstanie na Górnym Śląsku, a jej moce przerobowe to 120-140 tys. ton rocznie.

To kolejny krok działalności w sektorze bioenergii do tej pory wyłącznie handlowego dewelopera. W zeszłym miesiącu spółka podpisała umowę o współpracy z kanadyjską firmą Waste to Energy Canada (WtEC), która dostarcza technologię oraz częściowe finansowanie tych projektów.

– Teren, który zakupiliśmy jest wstępnie przygotowany pod inwestycję. Jeśli na czas otrzymamy pozostałe pozwolenia, budowa może ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w 2014 r. Zakład, który tam powstanie, będzie relatywnie duży, ale technologia modułowa, którą dysponuje nasz partner pozwala na elastyczne dostosowywanie wielkości instalacji do lokalnych potrzeb – mówi Jan Mroczka, prezes Rank Progress.

Technologia modułowa, którą dostarcza WtEC, umożliwia budowę obiektów o mocy przerobowej od 20 tys. ton i ich wielokrotności. W ciągu pięciu lat Rank Progress chce wybudować co najmniej osiem tego typu zakładów w Polsce. Umowa joint venture przewiduje w przyszłości rozszerzenie działalności o Chorwację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane