Rank Progress szykuje przejęcia

  • Emil Górecki
opublikowano: 15-03-2012, 00:00

Legnicki deweloper zarobił więcej, niż zapowiadał. Przekonuje, że może jednocześnie prowadzić sześć inwestycji.

Rank Progress pozytywnie zaskoczył wynikami. Wypracował 151,7 mln zł zysku netto, choć prognozował, że będzie to 134,3 mln zł. Skąd 13-procentowa nadwyżka?

— Dobry dla nas kurs euro oraz dodatkowe korzyści z restrukturyzacji grupy — tłumaczy Jan Mroczka, prezes Rank Progressu. Na 2012 r. spółka prognozowała 160 mln zł zysku netto. Prognozy podtrzymuje, a w połowie roku prawdopodobnie poda dane dotyczące kolejnych lat. Na 10 kwietnia zarząd zwołał walne zgromadzenie, które ma zdecydować o skupie akcji własnych.

W ciągu trzech lat chce przeznaczyć na to 50 mln zł. Prezes tłumaczy decyzję niską wyceną. Uważa, że godziwa cena akcji powinna obecnie znacznie przekraczać 20 zł.

Wczoraj na zamknięciu kosztowała prawie 17 zł, a planowane upoważnienie dla zarządu określa górną granicę skupu na 40 zł. Ściągnięte z rynku papiery spółka przeznaczy na przejmowanie projektów, których — jak uważa prezes — jest dziś sporo. Ale to plan dopiero na czas, kiedy wycena będzie zadowalająca. Teraz kupuje za gotówkę.

— Jesteśmy w zaawansowanych negocjacjach z firmą Arkady, która ma przygotowany projekt centrum handlowego Alchemia w centrum Lublina. Inwestycja o 24,7 tys. mkw. powierzchni najmu ma zostać zbudowana w partnerstwie. Projekt ma już pozwolenie na budowę, więc jeśli uda się nam podpisać umowę i otrzymać potwierdzenie zainteresowania od najemców, to prace mogą ruszyć już w tym roku — mówi Jan Mroczka.

Rank Progress miesiąc temu przejął projekt galerii handlowej w Pile, którą wcześniej miał wybudować Parkridge. Możliwe, że także budowa tej inwestycji rozpocznie się w tym roku. Od dawna zapowiadany był też start czterech innych inwestycji: w Chojnicach, Grudziądzu, Pile i Krośnie.

— Jesteśmy w stanie prowadzić jednocześnie budowę sześciu takich inwestycji. Ograniczeniem jest tylko finansowanie. Na razie mamy dużo kapitału własnego, a oferty, które dostajemy od banków, są coraz bardziej atrakcyjne — uważa prezes Rank Progressu.

To nie koniec poszukiwań — deweloper przygląda się kolejnym projektom. Z drugiej strony może sprzedać właśnie oddaną do użytku galerię Świdnicką oraz Galerię Piastów w rodzinnej Legnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane