Ranking lokat w największych bankach

Mikołaj Śmiłowski
  • Mikołaj Śmiłowski
opublikowano: 12-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Presja na instytucjach zaczęła przynosić efekty, czego dowodem są coraz lepsze oferty. Wybór najbardziej korzystnej nie jest jednak prosty.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są najbardziej atrakcyjne lokaty polskich banków
  • jakie wymagania należy spełnić, aby je założyć
  • które lokaty najchętniej wybierają klienci
  • jak długo utrzyma się obecna oferta

Nawoływane do podwyżki oprocentowania lokat banki dość długo zwlekały z działaniem. Ich propozycje pozostawiały wiele do życzenia - najczęściej wyższy procent wymagał spełnienia dodatkowych warunków, na które część klientów nie mogła sobie pozwolić. Wydawało się, że ograniczenie godziwego oprocentowania do ofert promocyjnych jest próbą odwrócenia uwagi od wyjątkowo słabych lokat standardowych, przeznaczonych zarówno dla nowych, jak i stałych klientów.

Teraz sytuacja się poprawiła i coraz łatwiej jest znaleźć korzystną ofertę, łączącą krótki termin z w miarę atrakcyjnym oprocentowaniem i limitem wpłaty - również w największych bankach. Nie należy jednak przyzwyczajać się do tego stanu rzeczy, gdyż potencjalne koszty wynikające z wejścia w życie ustawy o wakacjach kredytowych mogą zmusić instytucje do wycofania atrakcyjnej oferty depozytowej.

Przygotowaliśmy subiektywny ranking lokat w pięciu największych bankach pod względem liczby klientów. Braliśmy pod uwagę oprocentowanie, długość trwania, limity wpłaty oraz konieczność spełnienia dodatkowych wymagań.

1. Lokata na nowe środki – PKO BP

Mimo konieczności wpłaty nowych środków, sztandarowa oferta największego banku w Polsce kierowana jest zarówno do nowych, jak i stałych klientów. Wysokie jak na obecne realia oprocentowanie 6 proc. łączy z sześciomiesięcznym okresem trwania oraz brakiem górnego limitu wpłaty. Do jej otwarcia wystarczy 1000 zł i można ją założyć w aplikacji, przez internet lub w oddziale – wystarczy konto osobiste. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest ona odnawialna i po jej upływie promocyjne oprocentowanie przestanie być dostępne.

2. Lokata na nowe środki - mBank

Niższe oprocentowanie od lidera tego rankingu, wynoszące 5,3 proc., lokata mBanku nadrabia cenionym przez Polaków 3-miesięcznym okresem trwania. Podobnie jak w przypadku produktu PKO BP granica wejścia wynosi 1000 zł, natomiast wskazany został również górny limit na poziomie 500 tys. zł. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość zerwania lokaty przy zachowaniu wypracowanych odsetek. Ponadto propozycja kierowana jest do wszystkich klientów.

3. Lokata negocjowana na nowe środki - Pekao

Nieco wyższe oprocentowanie niż w przypadku mBanku wymaga od klientów kilku wyrzeczeń. Za lokatę 5,5 proc. w skali roku na 6 miesięcy nowi oraz obecni klienci będą musieli zaakceptować zgody marketingowe. Ponadto będą zmuszeni sprostać dolnej granicy wpłaty, która wynosi 20 tys. zł (nowych środków). Problemem może być też to, że depozyt w Pekao można utworzyć tylko w oddziale. Ciekawą opcją jest natomiast możliwość wydłużenia horyzontu czasowego lokaty, w zamian za wyższe oprocentowania – przy 12 miesiącach to 6,5 proc.

4. Lokata mobilna – PKO BP

Kwartalna lokata od PKO BP ma oprocentowanie w wysokości 5,75 proc., które dostępne jest dla nowych i stałych klientów oraz - co ważniejsze - dla dowolnych środków. Do założenia mobilnej (tylko przez aplikację) wystarczy darmowe konto i 1000 zł. Z promocji można jednak skorzystać tylko raz, a górna granica wpłaty wynosi tylko 50 tys. zł.

5. Lokata mobilna – Santander Bank Polska

Ofertę banku cechuje elastyczność - lokatę na 4 miesiące z oprocentowaniem w wysokości 5 proc. mogą założyć wszyscy klienci i wpłacić dowolne środki. Wystarczy, że będą oni posiadali konto osobiste, aplikację mobilną oraz 1000 zł. Propozycja jest jednak skierowana do klientów o mniej zasobnym portfelu, na co wskazywać może górna granica wpłaty wynosząca 20 tys. zł.

6. Lokata progresywna – PKO BP

“Odgrzewana” niczym stary hit radiowy lokata o zmiennym oprocentowaniu niedawno powróciła do oferty PKO BP. Wyjątkowo długi okres trwania – 18 miesięcy - rekompensuje brakiem górnego limitu wpłaty i stosunkowo wysokim rocznym oprocentowaniem, które po uśrednieniu wynosi 6,13 proc. Żeby z niego w pełni skorzystać klient powinien jednak porzucić myśli o ewentualnym wcześniejszym zerwaniu lokaty, gdyż charakteryzuje ją kapitalizacja półroczna oraz stopniowo rosnący procent (w pierwszym półroczu 3 proc., w drugim 6 proc., a w trzecim 9 proc.).

7. Lokata terminowa plus 6M – ING Bank Śląski

Na półrocznej lokacie w ING nowi oraz obecni klienci mogą liczyć na 5 proc. w skali roku dla dowolnych środków. Granice wpłaty to 1000 zł i 50 tys. zł przy braku możliwości odnowienia depozytu. Czynnikiem wyróżniającym jest jednak konieczność otworzenia bezpłatnego konta oszczędnościowego, które choć darmowe, nie musi być klientowi potrzebne. Ciekawe jest również, że w przypadku przedłużenia lokaty do 12 miesięcy, oprocentowanie spada do 4 proc.

3 pytania do...
Banki nie będą walczyć
Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments

Jakie lokaty najchętniej wybierają Polacy?

Klienci banków nie lubią mrozić kapitału na zbyt długo, szczególnie w tak zmiennym otoczeniu, jak obecnie. Ponadto banki same bardzo aktywnie przez lata promowały lokaty o okresie trwania nie dłuższym niż 3 miesiące. Właśnie dlatego cieszą się one największą popularnością - ponad 60 proc. lokat zakładanych w ostatnich miesiącach miało termin nie dłuższy niż kwartał. Odsetek ten ostatnio trochę spadł, co jest efektem uruchomienia nowych promocji depozytowych dla produktów o dłuższej zapadalności.

Jak dużym problemem jest konieczność wpłaty nowych środków?

Nie stanowi to znacznego problemu, gdyż w ostatnim czasie Polacy trzymali wyjątkowo mało pieniędzy na lokatach, istnieje więc dość duży potencjał pojawienia się dodatkowego, nowego kapitału. Ponadto wymóg dotyczący pochodzenia środków można spełnić przelewając gotówkę z jednego banku do drugiego, co jest powszechną praktyką przy wielu ofertach promocyjnych lokat banków walczących o klientów.

Jak będą się zmieniać oferty w najbliższym czasie?

Presja na bankach zaczyna przygasać. Biorąc pod uwagę to, jak duże koszty nakładane są na sektor bankowy przy jednoczesnym ograniczaniu sprzedaży kredytów i napływie kapitału na rachunki nie sposób oczekiwać, że oferta depozytów ulegnie znacznej poprawie. Nie zdziwiłbym się, gdyby banki przestały walczyć o klientów, szczególnie wtedy, gdy zaczną obowiązywać wakacje kredytowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane