Ranking się cyfryzuje i zazielenia

Wojciech Kowalczuk redaktor rankingu Gazele Biznesu
opublikowano: 19-12-2021, 20:00

Tegoroczne – dwudzieste drugie – wydanie rankingu Gazele Biznesu jest pierwszym, na kształt którego wpływają wyniki osiągnięte już w trakcie pandemii.

Statystyki

Przypomnijmy – o zakwalifikowaniu firmy do zestawienia decydowały wyniki z lat 2018, 2019 i 2020, a miejsce w rankingu zależy od przyrostu obrotów osiągniętego w 2020 r. w stosunku do roku 2018. Nie jest więc niespodzianką, że na tegoroczną listę zakwalifikowało się mniej przedsiębiorstw niż przed rokiem. Skala tego spadku nie jest jednak duża. W stosunku do ubiegłego – rekordowego – roku ubyły 243 Gazele Biznesu, a nasza lista liczy 4490 firm.

W XXII zestawieniu Gazel Biznesu, podobnie jak w latach ubiegłych, tylko niespełna połowę stanowią firmy obecne na liście rok wcześniej. Tym razem jest ich dokładnie 48 proc. Pandemiczne załamanie w gospodarce, z którym mieliśmy do czynienia zwłaszcza na początku roku 2020, nie zdziesiątkowało ubiegłorocznych laureatów rankingu.

Podobnie jak w latach ubiegłych przedstawia się także struktura regionalna rankingu, o której decyduje charakterystyka całej polskiej gospodarki i demografia. Najwięcej firm na liście, jak co roku, wywodzi się z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska, a najmniej z Opolszczyzny, Lubuskiego i Świętokrzyskiego.

Bardzo wyraźne zmiany, niestety niewidoczne w prezentowanych przez nas statystykach, a dostrzegalne dopiero po analizie rozmów dziennikarzy „Pulsu Biznesu” z laureatami, zachodzą natomiast w strukturze branżowej najbardziej dynamicznych małych i średnich firm w Polsce.

Transformacja w praktyce

Wśród przedsiębiorstw, które zajmują czołowe miejsca w regionalnych podrankingach, w tym roku królują firmy związane z odnawialnymi źródłami energii i szeroko pojmowaną transformacją energetyczną. Najliczniej reprezentowana jest grupa związana z fotowoltaiką. Znajdują się w niej firmy wytwarzające, importujące i instalujące panele, a także inwestujące we własne farmy słoneczne. Są także dostawcy automatyki do sterowania i całego osprzętu niezbędnego do funkcjonowania elektrowni słonecznych niezależnie od wielkości. Doskonałym przykładem tego trendu jest podkarpacka spółka BK Glass, która od lat wytwarza najróżniejsze rodzaje szkła, stosowane m.in. w budownictwie i przemyśle meblarskim. W ostatnich latach w asortymencie tego przedsiębiorstwa coraz ważniejszą pozycję zajmuje szkło do produkcji… paneli fotowoltaicznych. Kolejnym tego typu przykładem jest „podium” województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwsze trzy miejsca zajęły tam kolejno firmy: Corab, RES Energy i Sun Invest, z których każda na swój sposób działa w branży fotowoltaicznej. Jeśli wziąć pod uwagę, że na naszej liście znalazło się także wiele przedsiębiorstw, których domeną jest energetyka wiatrowa, instalacja pomp ciepła, wytwarzanie stacji ładowania dla aut elektrycznych, a nawet napędzanych wodorem, można śmiało stwierdzić, że Gazele Biznesu to firmy w praktyce działające na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych.

O swoistym „zazielenianiu” rankingu świadczy także rosnąca reprezentacja firm wyspecjalizowanych w szeroko rozumianym recyklingu i zagospodarowaniu odpadów – od produkcji biogazu, przez wytwarzanie pelletu z odpadów drzewnych po produkcję regranulatu z odzyskiwanego plastiku.

Cyfryzacja atutem

Kolejna tendencja zauważalna wśród laureatów tegorocznego rankingu to postępująca cyfryzacja. Doskonałym przykładem tego, jak zastosowanie odpowiednio skonstruowanych rozwiązań IT może przyczynić się do zwiększenia skali działania i osiąganych zysków, jest tegoroczny zwycięzca – dolnośląska firma Europejskie Centrum Remarketingu. Dzięki dopasowanym do specyfiki swojej działalności narzędziom informatycznym sprzedaje ona tysiące poleasingowych i powindykacyjnych samochodów i innych środków trwałych, z którymi nabywcy dokładnie zapoznają się online i kupują, często nawet nie oglądając ich wcześniej w rzeczywistości. Obieg niezbędnych dokumentów również odbywa się bez udziału papieru.

Rozwiązania informatyczne sprawdzają się jednak nie tylko w usprawnianiu procesów produkcji i sprzedaży. W ostatnich dwóch latach pozwoliły także zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz klientów i często stwarzały jedyną możliwość utrzymania działalności w pandemicznych realiach.

Pandemia nadal trwa, a perspektywy jej zakończenia są bardzo niejasne. I choć wspomniane wcześniej tendencje wyznaczają kierunki rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw na najbliższe lata, tempo tego rozwoju jest trudne do przewidzenia. Ostatnie dwa lata potwierdziły jednak, że miano „Gazele”, którym nasza redakcja od ponad dwudziestu lat określa małe i średnie, bardzo szybko rozwijające się firmy, jest jak najbardziej trafione. Gazele Biznesu 2021 to przedsiębiorstwa umiejące się dostosować do zmiennych warunków środowiska, a w razie potrzeby – uciec do przodu przed rynkowymi zagrożeniami.

Gazela Biznesu 2021 to firma która:
  • rozpoczęła działalność przed rokiem 2018 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś;
  • w roku bazowym 2018 osiągnęła przychody ze sprzedaży w przedziale pomiędzy 3 mln a 200 mln złotych;
  • w latach 2018-2020 z roku na rok notowała wzrost przychodów ze sprzedaży;
  • w latach 2018-2020 ani razu nie odnotowała straty;
  • umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat (składając sprawozdania finansowe do sądów albo przekazując dane do Coface albo udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego).

O miejscu firmy w rankingu decydował osiągnięty przez nią w latach 2018-2020 procentowy wzrost przychodów, przy czym przychody z roku 2018 stanowiły 100 proc.

Cała lista rankingowa oraz opisy firm zajmujących czołowe miejsca w poszczególnych województwach dostępne są na stronie: www.pb.pl/gazele

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane