Raport na razie został schowany

opublikowano: 02-04-2019, 22:00

W komunikacie z wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów znalazł się zapis kuriozalny.

Otóż rząd wysłuchał raportu „Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele”, ale nie ujawnił z jego treści ani słowa. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, została zobowiązana do „opracowania skróconej informacji na temat raportu oraz jej opublikowania”. Naturalne jest pytanie — a czemuż skróconej, przecież w epoce cyfrowej problem objętości jakiegokolwiek dokumentu nie istnieje. A także drugie — ministerialny raport jest przecież skończony, to nie projekt przedkładany do uchwalenia rządowi, zatem czemu został schowany?

Od 1 stycznia 2020 r. centra handlowe tak mają wyglądać we wszystkie niedziele, poza kilkoma ustawowymi wyjątkami.
Zobacz więcej

Od 1 stycznia 2020 r. centra handlowe tak mają wyglądać we wszystkie niedziele, poza kilkoma ustawowymi wyjątkami. Fot.Wojciech Matusik

Zawiedziona branża handlowa bardzo liczy na opublikowanie raportu. Zwłaszcza że minister wychwalała jego obiektywizm. Ostatnio ukazało się już kilka opracowań na temat niedzielnego handlu, ale miały one wspólną wadę — powstawały na zlecenie interesariuszy zmiany ustawy. Minister oceniła, że raporty stron są mało wiarygodne bądź bazują na niewielkiej liczbie danych. Resort ponoć „poszedł z pytaniami nieco głębiej”. Na jednym biegunie znajduje się Solidarność, która chciałaby objąć zakazem handlu także dodatkowe godziny, zwłaszcza w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na drugim — organizacje biznesowe, postulujące handel w każdą niedzielę z ustawowym zagwarantowaniem pracownikom przynajmniej dwóch w miesiącu niedziel wolnych.

Do wyborów parlamentarnych (odbędą się przypuszczalnie 20 października 2019 r.) nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach. Zatem i branża handlowa, i klienci mogą już się przygotowywać, że od 1 stycznia 2020 r. sklepy w Polsce będą w niedziele co do zasady — z ustawowymi wyjątkami — nieczynne. Chyba że w nowym parlamencie uformuje się większość zainteresowana szybką zmianą ustawy…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy