Raport NFP nikogo nie przestraszył

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 06-09-2021, 10:38

Sierpniowy raport z amerykańskiego rynku pracy przyniósł spore rozczarowanie silnym spowolnieniem tempa kreacji nowych miejsc pracy w USA. Zatrudnienie zwiększyło się o jedyne 235 tys. przy medianie prognoz rynkowych na poziomie 750 tys. Był to jednak jasny sygnał, że Fed nie będzie śpieszył się z normalizacją polityki monetarnej w obliczu ryzyk związanych z rozprzestrzenia się wariantu delta.

Choć piątkowa sesja na Wall Street miała mieszany przebieg, to nie należy spodziewać się silniejszego cofnięcia głównych indeksów po słabszych danych. Utrzymanie status quo przez Fed przez dłuższy czas powinno dalej wspierać utrzymanie trendu wzrostowego. Dziś w USA święto pracy i pod nieobecność dużej części inwestorów handel może być senny.

Poniedziałkowa sesja na Starym Kontynencie rozpoczyna się od 0.4% wzrostów, a niemiecki Dax wraca powyżej 15800 pkt. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 oscylują w okolicach 4540 pkt. Najbardziej pozytywnie wyróżnia się japońska giełda, która zyskała blisko 2% po tym jak okazało się, że premier Suga nie będzie ubiegał się o reelekcją po wyborach, co otwiera możliwość do wprowadzenia jeszcze bardziej ekspansywnej polityki monetarnej. W tym tygodniu kalendarium makroekonomiczne nie należy do najciekawszych, a z rynkowego punktu widzenia najważniejszy będzie wydźwięk czwartkowego posiedzenia EBC.

Na rynku walutowym dolar częściowo odrabia ubiegłotygodniowe straty, a kurs EURUSD cofa się spod 1.19. Poprawa sentymentu wobec dolara jest również pretekstem do korekty zarówno na rynku AUDUSD jak i NZDUSD. Waluty antypodów pozostają pod presją ze wzglądu na wzrost ilości nowych przypadków zachorowań w tamtym rejonie.

Jutro zakończy się posiedzenie Banku Rezerwy Australii, które miało zgodnie z zapowiedziami przynieść ograniczenie tempa skupu aktywów. RBA komunikował jednak, że jest gotów zmienić swoje plany jeśli zagrożenie z rozprzestrzenianiem koronawirusa będą się zwiększać. Na taki krok już w sierpniu zdecydował się Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Jeśli i jutro RBA wstrzyma się z taperingiem dolar australijski może chwilowo znaleźć się pod presją.

W obliczu niepewności związanych z rozprzestrzenianiem się wariantu delta po ubiegłotygodniowych wzrostach cofają się notowania ropy, a baryłka WTI schodzi w okolice 68 USD. Lekkie odreagowanie widać również na rynku ropy złota, które walczy o wybicie strefy oporu zlokalizowanej w okolicach 1830 USD.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane