Rawicz zainwestuje 12,6 mln zł w szkołę

Piotr Wielicki
opublikowano: 06-12-2000, 00:00

Rawicz zainwestuje 12,6 mln zł w szkołę

Budowa gimnazjum i hali sportowej będzie sfinansowana z budżetu gminy

W lipcu 2001 r. planowane jest zakończenie pierwszego etapu budowy gimnazjum i środowiskowej hali sportowej w Rawiczu. Latem do użytku oddana zostanie część dydaktyczna kompleksu. Cały obiekt będzie gotowy do końca przyszłego roku.

W 10 miesięcy firma Mega z Rawicza, generalny wykonawca gimnazjum i środowiskowej hali sportowej, chce zakończyć pierwszy etap jednej z największych gminnych inwestycji. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że do końca lipca 2001 r. przekażą władzom Rawicza część dydaktyczną realizowanego kompleksu. Natomiast budowa hali sportowej zakończy się do końca 2001 r.

5 mln kredytu

Jerzemu Zelkowi, burmistrzowi Rawicza, bardzo zależy na tym, aby te terminy zostały dotrzymane.

— Chcemy, aby od 1 września przyszłego roku rawicka młodzież rozpoczęła naukę w nowej szkole — mówi Jerzy Zelek.

Budowa gimnazjum i hali jest finansowana ze środków własnych gminy oraz kredytu wysokości 5 mln zł. Jego zaciągnięcie gmina zaplanowała na przyszły rok. Na zrealizowanie całego kompleksu władze Rawicza wydadzą 12,6 mln zł.

Do końca 2000 r. prace prowadzone przy budowie gimnazjum pochłoną 3,8 mln zł. Jerzy Zelek zapewnia, że kwota ta jest zgodna z opracowanym przez firmę Mega harmonogramem budowy. Obejmuje on postawienie pierwszej kondygnacji budynku gimnazjum oraz wybudowania fundamentów pod halę sportową.

Obiekt został zaprojektowany w Pracowni Architektonicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Cały kompleks będzie się składał z kilku elementów. W skład budynku gimnazjum wejdzie segment dydaktyczny z 33 salami lekcyjnymi, stołówka i kuchnia na 250 miejsc, aula na 270 miejsc oraz biblioteka. W środowiskowej hali sportowej znajdzie się pełnowymiarowe boisko sportowe (44 x 26 m), odpowiadające określonym w przepisach sportowych standardom. Dzięki temu w obiekcie będzie można organizować imprezy nawet na szczeblu krajowym. Trybuny będą mogły pomieścić 240 widzów.

Od początku zakładano, że cały kompleks powstanie w ciągu 12 miesięcy. Już po rozpoczęciu we wrześniu budowy obiektu okazało się, że Rawicz może dostać z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu 900 tys. zł na realizację hali. Środki te, przyznane w ramach dofinansowywania inwestycji sportowych, mogłyby jednak wpłynąć do gminnej kasy nie wcześniej niż w 2002 r. Gdyby gmina zakończyła całą inwestycję przed tym terminem, pieniądze mogłyby przepaść. UM uznałby bowiem, że gmina poradziła sobie z budową bez pomocy z zewnątrz.

Liczą na dofinansowanie

— Kiedy pojawiła się szansa na 900 tys. zł, chcieliśmy przedłużyć termin budowy kompleksu o kilka miesięcy, czyli do połowy 2002 r. Później jednak postanowiliśmy trzymać się pierwotnego terminu i zakończyć budowę przed końcem 2001 r. — wyjaśnia Jerzy Zelek.

Liczy on jednak na to, że pieniądze nie przepadną, mimo wcześniejszego oddania hali do użytku. Środki te można by przeznaczyć m.in. na wyposażenie budynku dydaktycznego. Szacuje się, że będzie to kosztowało nie mniej niż 300 tys. zł. Obecnie gmina ma na ten cel 70 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rawicz zainwestuje 12,6 mln zł w szkołę