Ray Dalio: Fed ryzykuje powtórzeniem błędu z 1937 r.

Zbyt wczesne podniesienie stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną, będzie groziło załamaniem rynkowym na wzór tego z 1937 r., ostrzega zarządzający funduszami hedgingowymi Ray Dalio.

Zobacz więcej

Ray Dalio, fot. Bloomberg

Założyciel towarzystwa Bridgewater Associates Ray Dalio oraz zarządzający Mark Dinner przed powtórką z 1937 r. ostrzegli w nocie do klientów. Wówczas po długim okresie zerowych stóp procentowych Rezerwa Federalna podniosła koszt pieniądza, zwiedziona przez pozornie łatwe wychodzenie gospodarki z Wielkiego Kryzysu. Skutkiem była przecena na rynku obligacji i ponad 50-procentowe załamanie cen akcji, które mocno podrożały w porównaniu z pułapami z dna kryzysu.

- Ani my, ani Fed, nie wie, jak znaczące zaostrzenie polityki może wywrócić wózek, na którym jadą inwestorzy. Mimo to sądzimy, że lepiej byłoby, gdyby Fed pomylił się będąc przesadnie łagodnym niż odwrotnie – napisali Ray Dalio oraz Mark Dinner.

Ich zdaniem reakcja rynku, podobnie jak w 1937 r., w krótkim czasie zmusi Fed do wycofania się z podwyżek (podobną opinię w ostatnim czasie wygłaszał także charyzmatyczny zarządzający obligacjami Jeffrey Gundlach). Fed zasygnalizował, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych od 2006 r. dojdzie w czerwcu lub we wrześniu, a zdaniem specjalistów Bridgewater Associates będzie musiał się z tego wywiązać, aby zachować wiarygodność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ray Dalio: Fed ryzykuje powtórzeniem błędu z 1937 r.