RBP: Eurodolar poniżej 1,35

RBP
opublikowano: 17-11-2010, 09:22

Po poniedziałkowych danych o inflacji, które złagodziły nieco oczekiwania na ewentualną podwyżkę stóp procentowych już na listopadowym posiedzeniu, wczorajszy dzień przyniósł wypowiedzi ze strony członków Rady Polityki Pieniężnej prowadzące do podobnych wniosków.

Andrzej Bratkowski powiedział, że wnioskowanie o rozpoczęcie zacieśniania polityki pieniężnej wcale nie oznacza, że pierwsze podwyżki miałyby nastąpić już w najbliższym miesiącu. Dodał, że zwiększyło się prawdopodobieństwo umocnienia złotego, które w krótkim horyzoncie stanowić może substytut podwyżek stóp procentowych. W podobnym tonie wypowiedziała się Anna Zielińska – Głębocka stwierdzając, że Rada musi rozważyć czy optymalnym momentem na rozpoczęcie podwyżek jest bieżący okres, czy początek przyszłego roku. Przedstawicielka gremium powtórzyła pojawiający się już wcześniej scenariusz, w którym silniejszy, 50-cio punktowy ruch mógłby nastąpić wcześniej, podczas gdy stopniowe 25-cio punktowe podwyżki mogłyby zostać odłożone do przyszłego roku.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej Andrzej Bratkowski powiedział, że minął już okres, w którym 50-cio punktowy ruch mógłby przynieść pożądany skutek i zasugerował, że wnioski bardziej jastrzębich członków Rady zwrócą się w stronę 25-cio punktowych ruchów. Wczorajsze wypowiedzi sugerują, że wnioski te wcale nie muszą zostać zgłoszone na najbliższym posiedzeniu, a tym bardziej mają niewielkie szanse zyskać poparcie większości. Nasz bazowy scenariusz zakładający pierwszą podwyżkę w I kwartale przyszłego roku staje się tym samym bardziej prawdopodobny.

Komentarz walutowy

We wtorek złoty od rana się osłabiał. Eurozłoty dotarł ponad 3,96, podczas gdy kurs USDPLN wzrósł wyraźnie powyżej bariery 2,90 utrwalając wybicie z 5-miesięcznego kanału spadkowego. Osłabienie polskiej waluty było przede wszystkim wynikiem spadku apetytu na ryzyko na rynkach światowych, co z kolei wiąże się m.in. z ponownie odżywającymi obawami inwestorów o kondycję fiskalną krajów Europy. W efekcie dalej traci także wspólna waluta, która podczas wczorajszej sesji za oceanem wybiła się z krótkoterminowej konsolidacji wobec dolara wokół 1,36 przebijając barierę 1,35.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dziś polska waluta pozostanie najprawdopodobniej pod wpływem atmosfery na rynkach bazowych. Liczymy, że pesymistyczne nastroje z wczorajszej sesji dzisiaj nieco wyhamują, jednak może zabraknąć impulsów na odreagowanie wczorajszych ruchów.

Komentarz giełdowy

Wczorajszy dzień ponownie upłynął na giełdach pod znakiem spadków. Indeksy w Polsce powiększały straty z każdą godziną (WIG20 ostatecznie -1,3%), przede wszystkim pod wpływem wydarzeń za granicą. Tam spadki były jeszcze większe niż u nas (DAX -1,9%, S&P500 -1,6%). Tym samym rozpoczęta w poprzednim tygodniu korekta postępuje. Głównymi tematami pozostają kłopoty Irlandii i kwestia ewentualnej pomocy dla niej ze strony UE i IMF, a także coraz bardziej realne perspektywy rozpoczęcia zdecydowanej walki z inflacją w Chinach. Jeżeli Państwo Środka zabrałoby się na takie działania to najprawdopodobniej ograniczy to tempo wzrostu PKB, co byłoby negatywne dla rynków akcji.

Pomimo, że korekta się rozwija i prawdopodobnie jeszcze potrwa przez kilka sesji, podtrzymujemy nasze stanowisko, że nie powinno dojść do załamania rozpoczętego w sierpniu trendu wzrostowego na polskiej giełdzie. Poziomem, który wskaże, że się mylimy w przypadku WIG20 jest 2600 pkt. Dziś w pierwszej połowie dnia oczekujemy spadków na GPW, które naszym zdaniem mogą wyhamować po południu.

Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane