Realne 50 proc.

Łukasz Świerżewski, PAP
07-10-2004, 00:00

SLD skłania się do poparcia czwartej stawki PIT i zastanawia się, jak obniżyć podatek dla osób zarabiających do 10 tys. zł rocznie.

Wyjaśnia się, jakie propozycje zmian w PIT przedstawi Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD).

— Kierownictwo SLD skłania się ku temu, by osobom, których roczny przychód nie przekracza 10 tys. zł, nie pobierano części podatku — twierdzi jeden z przywódców SLD.

Chodzi o to, by zwrócić im 400-500 zł rocznie. Rozwiązanie kosztowałoby budżet około 1 mld zł. Równocześnie SLD jest coraz bliższy poparcia pomysłu wprowadzenia czwartej, 50-proc. stawki podatkowej. Miałaby ona objąć osoby zarabiające co najmniej 18 tys. zł miesięcznie. Propozycje mają zostać przedstawione najpóźniej w piątek sejmowej Komisji Finansów Publicznych i dziennikarzom, a wcześniej skonsultowane z resortem finansów.

Kluczowe dni

Komisja finansów będzie pracować nad PIT dziś i jutro. Zajmie się m.in. poprawkami Samoobrony, która przedstawia bardzo podobne pomysły, tylko dalej idące. Ta partia chciałaby bowiem całkowicie zwolnić z podatku PIT osoby zarabiające rocznie do 9,5 tys. zł, a 50-proc. stawką objąć tych, których dochody miesięczne przekraczają 12 tys. zł.

Tymczasem wczoraj posłowie komisji zakończyli prace nad nowelizacjami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przygotowanymi przez posłów i przez rząd. Udało się tym razem uniknąć rewolucyjnych zmian. Rekomendacji komisji nie uzyskał więc pomysł Samoobrony, przewidujący zakaz zaliczania przez płatników CIT do kosztów uzyskania przychodów wydatków przeznaczonych na zakup usług i towarów od firm mających siedzibę w tzw. rajach podatkowych.

— Istniejące przepisy, m.in. ordynacji podatkowej, są w stanie zapobiec stratom skarbu państwa — twierdził Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

Zwolniona straż

Komisja pozytywnie przyjęła też całą nowelę CIT przedstawioną przez rząd, której głównym zadaniem jest dostosowanie prawa do dyrektyw unijnych dotyczących opodatkowania dywidend, odsetek, opłat licencyjnych i transakcji kapitałowych między spółkami z różnych państw UE.

Nie wszystko poszło jednak po myśli rządu. Posłowie pozytywnie zarekomendowali Sejmowi wyłączenie z obowiązku prowadzenia ewidencji podatkowej w zakresie statutowej działalności jednostek ochotniczej straży pożarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Realne 50 proc.