Recyklomat też zasługuje na ulgę

Bankomat stanie bez urzędniczego pozwolenia na budowę. Przedsiębiorcy chcą, by objąć tym ułatwieniem także inne urządzenia.

Zapowiedziany przez resort rozwoju i poddany już konsultacjom projekt uproszczenia procedur budowlanych dla bankomatów czy paczkomatów biznes ocenia pozytywnie. Zwraca jednak uwagę, że niektóre z proponowanych rozwiązań wymagają doprecyzowania lub uzupełnienia.

Recyklomat też zasługuje na ulgę

opublikowano: 15-05-2019, 22:00

Bankomat stanie bez urzędniczego pozwolenia na budowę. Przedsiębiorcy chcą, by objąć tym ułatwieniem także inne urządzenia.

Zapowiedziany przez resort rozwoju i poddany już konsultacjom projekt uproszczenia procedur budowlanych dla bankomatów czy paczkomatów biznes ocenia pozytywnie. Zwraca jednak uwagę, że niektóre z proponowanych rozwiązań wymagają doprecyzowania lub uzupełnienia.

Koniec sporów

Według proponowanej nowelizacji Prawa budowlanego, autorstwa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR), bankomaty, wpłatomaty i automaty sprzedające lub przechowujące przesyłki nie będą wymagać decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia budowy. Tak brzmi projektowany art. 29 ust. 2 pkt 28. Z formalności tych zwolnione ma być również wykonanie fundamentów pod takimi urządzeniami. To powinno zakończyć spory, toczące się także w sądach, o interpretację przepisów dotyczących tymczasowych obiektów budowlanych, o czym pisaliśmy niedawno w „PB”.

Artur Soboń, wiceminister infrastruktury, przekonuje, że jego resort chce raz na zawsze rozwiązać kwestię zasad stawiania automatów do sprzedaży, bankomatów, wpłatomatów, paczkomatów i innych tego typu maszyn. Trudno sobie wyobrazić— tłumaczył — by konieczne było ich ujmowanie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uzyskiwanie warunków zabudowy lub prowadzenie dziennika budowy. Zacytowany wcześniej przepis nie wydaje się w pełni odpowiadać zapowiedziom ministerstwa. W ocenie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham), spodziewano się, że nowelizacja miała wprowadzić wspomniane uproszczenia dla urządzeń z funkcją wysyłania i odbierania przesyłek. Izba proponuje odpowiednie uzupełnienie projektu, bo uważa, że określenie „automaty sprzedające lub przechowujące przesyłki” nie precyzuje, że chodzi o urządzenia typu paczkomaty.

Tomasz Janik, prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG), również odnosząc się do tej kwestii, zwraca uwagę, że wyjęcie spod wymogu uzyskania pozwolenia na budowę urządzenia do odbioru i wysyłki przesyłek będzie zgodne z intencjami projektodawcy, a w praktyce pozwoli uniknąć wątpliwości interpretacyjnych. Podobne stanowisko wyrazili Konfederacja Lewiatan i Fundacja Forum Konsumentów.

Europejski wzorzec

Organizacje chcą też, aby tak samo potraktowano tzw. recyklomaty, czyli automaty do selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. AmCham zwraca uwagę, że urządzenia takie funkcjonują z powodzeniem od wielu lat w wielu krajach europejskich, m.in. na terenie Niemiec, gdzie na stałe wpisały się w krajobraz sklepów prowadzących handel detaliczny produktami spożywczymi i ulic. Pilotażowo recyklomaty pojawiły się też w niektórych rejonach Polski.

— Pod względem gabarytów, zewnętrznego wyglądu i technologii montażu urządzenia te nie odbiegają znacząco od bankomatów i paczkomatów. Obecność recyklomatów w Polsce przyczyni się do kształtowania w społeczeństwie korzystnych, proekologicznych postaw, a w efekcie poprawę jakości życia mieszkańców — argumentuje Tony Housh, przewodniczący Rady Dyrektorów AmCham.

— Wprowadzenie recyklomatów na szerszą skalę w Polsce jest nie tylko możliwe, ale również pożądane i wkrótce będzie bardzo oczekiwane przez rynek usług komunalnych, również by sprostać wymogom unijnym. Dlatego w opinii PTG odformalizowanie procesu ich instalacji już teraz jest bardzo wskazane — twierdzi Tomasz Janik.

Projektowana nowela ma wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Na razie czeka na analizę zgłoszonych uwag i przyjęcie przez rząd. Przedsiębiorcy apelują, aby w akcie tym jednoznacznie przesądzono, że nowym przepisom będą podlegać urządzenia istniejące w dniu jego wejścia w życie, w stosunku do których — zgodnie z nim — nie będą wymagane pozwolenia na budowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane