Czytasz dzięki

Recyklomat też zasługuje na ulgę

opublikowano: 15-05-2019, 22:00

Bankomat stanie bez urzędniczego pozwolenia na budowę. Przedsiębiorcy chcą, by objąć tym ułatwieniem także inne urządzenia.

Zapowiedziany przez resort rozwoju i poddany już konsultacjom projekt uproszczenia procedur budowlanych dla bankomatów czy paczkomatów biznes ocenia pozytywnie. Zwraca jednak uwagę, że niektóre z proponowanych rozwiązań wymagają doprecyzowania lub uzupełnienia.

Koniec sporów

Według proponowanej nowelizacji Prawa budowlanego, autorstwa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR), bankomaty, wpłatomaty i automaty sprzedające lub przechowujące przesyłki nie będą wymagać decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia budowy. Tak brzmi projektowany art. 29 ust. 2 pkt 28. Z formalności tych zwolnione ma być również wykonanie fundamentów pod takimi urządzeniami. To powinno zakończyć spory, toczące się także w sądach, o interpretację przepisów dotyczących tymczasowych obiektów budowlanych, o czym pisaliśmy niedawno w „PB”.

Artur Soboń, wiceminister infrastruktury, przekonuje, że jego resort chce raz na zawsze rozwiązać kwestię zasad stawiania automatów do sprzedaży, bankomatów, wpłatomatów, paczkomatów i innych tego typu maszyn. Trudno sobie wyobrazić— tłumaczył — by konieczne było ich ujmowanie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uzyskiwanie warunków zabudowy lub prowadzenie dziennika budowy. Zacytowany wcześniej przepis nie wydaje się w pełni odpowiadać zapowiedziom ministerstwa. W ocenie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham), spodziewano się, że nowelizacja miała wprowadzić wspomniane uproszczenia dla urządzeń z funkcją wysyłania i odbierania przesyłek. Izba proponuje odpowiednie uzupełnienie projektu, bo uważa, że określenie „automaty sprzedające lub przechowujące przesyłki” nie precyzuje, że chodzi o urządzenia typu paczkomaty.

Tomasz Janik, prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG), również odnosząc się do tej kwestii, zwraca uwagę, że wyjęcie spod wymogu uzyskania pozwolenia na budowę urządzenia do odbioru i wysyłki przesyłek będzie zgodne z intencjami projektodawcy, a w praktyce pozwoli uniknąć wątpliwości interpretacyjnych. Podobne stanowisko wyrazili Konfederacja Lewiatan i Fundacja Forum Konsumentów.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Europejski wzorzec

Organizacje chcą też, aby tak samo potraktowano tzw. recyklomaty, czyli automaty do selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. AmCham zwraca uwagę, że urządzenia takie funkcjonują z powodzeniem od wielu lat w wielu krajach europejskich, m.in. na terenie Niemiec, gdzie na stałe wpisały się w krajobraz sklepów prowadzących handel detaliczny produktami spożywczymi i ulic. Pilotażowo recyklomaty pojawiły się też w niektórych rejonach Polski.

— Pod względem gabarytów, zewnętrznego wyglądu i technologii montażu urządzenia te nie odbiegają znacząco od bankomatów i paczkomatów. Obecność recyklomatów w Polsce przyczyni się do kształtowania w społeczeństwie korzystnych, proekologicznych postaw, a w efekcie poprawę jakości życia mieszkańców — argumentuje Tony Housh, przewodniczący Rady Dyrektorów AmCham.

— Wprowadzenie recyklomatów na szerszą skalę w Polsce jest nie tylko możliwe, ale również pożądane i wkrótce będzie bardzo oczekiwane przez rynek usług komunalnych, również by sprostać wymogom unijnym. Dlatego w opinii PTG odformalizowanie procesu ich instalacji już teraz jest bardzo wskazane — twierdzi Tomasz Janik.

Projektowana nowela ma wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Na razie czeka na analizę zgłoszonych uwag i przyjęcie przez rząd. Przedsiębiorcy apelują, aby w akcie tym jednoznacznie przesądzono, że nowym przepisom będą podlegać urządzenia istniejące w dniu jego wejścia w życie, w stosunku do których — zgodnie z nim — nie będą wymagane pozwolenia na budowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane