Redukcja stóp w ECB jest prawie pewna

Mariusz Potaczała
09-04-2001, 00:00

Redukcja stóp w ECB jest prawie pewna

Pierwszy tydzień kwietnia utwierdził inwestorów w przekonaniu, że europejska gospodarka hamuje mocniej, niż wcześniej sądzono. Fakt ten potwierdziły zeszłotygodniowe publikacje, a wśród nich: spadek indeksu PMI i wskaźnika aktywności gospodarczej w Eurolandzie oraz wzrost bezrobocia w Niemczech. Na przekór tym publikacjom wartość wspólnej waluty wzrosła, zarówno w relacji do dolara jak i jena.

Minimum tygodniowe wspólna waluta zanotowała w poniedziałek — kurs EUR/USD spadł wówczas do poziomu 0,8735. Najwięcej za euro płacono natomiast w czwartek, kiedy to kurs znalazł się 3,5 centa wyżej. Popyt na europejską walutę generowali szczególnie japońscy inwestorzy, którzy na fali spadków na amerykańskich giełdach skracali długie pozycje w dolarze przechodząc na euro. Tak więc w relacji do jena wspólna waluta umocniła się do poziomu 113,20 JPY/EUR osiągając tym samym 17-miesięczne maksimum.

Zaskoczeniem dla europejskich inwestorów okazał się spadek indeksu aktywności przemysłowej strefy euro. W styczniu wartość wskaźnika znajdowała się na poziomie 1,27 punktu, w lutym 0,97 punktu, a w marcu spadł on do poziomu 0,59 punktu. Indeks ten traktowany jest jako wyznacznik trendu w produkcji przemysłowej, a jego spadek wskazuje na wyraźne pogorszenie nastrojów wśród europejskich przedsiębiorców. Patrząc również przez pryzmat indeksu PMI niezbyt obiecująco prezentuje się kondycja przemysłu E12. Wartość PMI spadła bowiem w marcu do 51,2 punktu czyli poziomu najniższego od dwóch lat. PMI wyraźnie podąża za amerykańskim wskaźnikiem NAPM i wkrótce może znaleźć się poniżej 50 punktów — poziomu oznaczającego, że przemysł przestał się rozwijać. Jasno wynika więc z tego, że Europejski Bank Centralny (ECB) nie powinien nadal zwlekać z obniżką stóp procentowych. Taka decyzja może być korzystna dla niemieckiego rynku pracy. Z danych wynika bowiem, że liczba bezrobotnych wzrosła nieoczekiwanie już drugi raz z rzędu. Wzrost bezrobocia tym razem nie jest już efektem sezonowym.

Optymizm amerykańskich uczestników rynku wzbudziła natomiast publikacja raportu NAPM. Wskaźnik aktywności gospodarczej wchodzący w skład raportu wzrósł w marcu do 43,1 punktu. Ostatnie obniżki stóp procentowych pozytywnie przekładają się na amerykański przemysł. Marcowa wartość indeksu przekroczyła bowiem poziom 42,7 punktu, co oznacza, że następuje wzrost aktywności w sektorze wytwórczym. Najważniejszy w minionym tygodniu dla rynku raport o bezrobociu potwierdził natomiast obawy analityków, że firmy w obliczu spadającego popytu wewnętrznego i słabnącej sprzedaży przestały zatrudniać nowych pracowników. W marcu liczba miejsc pracy spadła o 86 000.

ECB zbiera się 11 kwietnia. Tym razem redukcja stóp wydaje się przesądzona. Zmniejszająca się presja inflacyjna i pogarszające się warunki ekonomiczne powinny zdopingować do cięcia o 50 pkt bazowych. Redukcja stóp skłoni niewątpliwie inwestorów do zajmowania długich pozycji euro, chociaż wzrost kursu może okazać się krótkotrwały. W przypadku obniżenia stóp o 50 pkt. nie wykluczamy zwyżki kursu do EUR/USD 0,9130. Przed poważniejszymi spadkami bronić będzie wsparcie przy poziomie 0,8880.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Redukcja stóp w ECB jest prawie pewna