Region, w którym chce się robić biznes

opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Dzięki wyjątkowemu położeniu województwo zachodniopomorskie działa na inwestorów i turystów jak magnes

Pomorze Zachodnie to piąte pod względem wielkości województwo (23 tys. km kw.). Położenie na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, z bezpośrednim dostępem do europejskiego systemu autostrad, daje mu wiele atutów.

— Port w Szczecinie i Świnoujściu oraz międzynarodowe lotniska w Berlinie i Goleniowie dodatkowo zwiększają dostępność transportową województwa. Graniczne położenie ułatwia natomiast nawiązywaniekontaktów międzynarodowych, w szczególności z partnerami handlowymi z Niemiec i Skandynawii, co pozwala łatwiej pozyskać wiedzę o rynku eksportowym. Przygraniczne położenie to również niższe niż w przypadku innych województw koszty transportu i korzystne warunki tranzytu — zachwala Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Atrakcyjność inwestycyjną i eksportową Pomorza Zachodniego potwierdza liczba podmiotów gospodarczych (zwłaszcza małych i średnich) na 10 tys. mieszkańców, która daje regionowi drugie miejsce w Polsce. W województwie ulokowało się także bardzo dużo spółek z kapitałem zagranicznym (około 4,5 tys. w bazie Regon). A w ostatniej edycji rankingu przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową region zajął szóste miejsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.

Forum przedsiębiorczych

Od kilku lat szczególnie intensywnie rozwija się Szczecin, w którym działa wiele firm z branży IT i BPO. Atutem dla nowych inwestorów są niższe niż w innych miastach koszty pracy.

— Prężnie działa tu Klaster IT oraz NOBIS — nowa organizacja skupiająca firmy z branży usług nowoczesnych. Szczecińska branża IT — wedługPKD [Polska Klasyfikacja Działalności — przyp. red.] jest reprezentowana przez około 2 tys. firm i 4 tys. pracowników, z czego 83 firmy z 2 tys. pracowników skupia Klaster IT, mający siedzibę w Technoparku Pomerania — informuje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Rośnie także potencjał biznesowy Koszalina, w którym co piąta osoba w wieku produkcyjnym ma własną firmę. W mieście działa także ponad 270 spółek z kapitałem zagranicznym, m.in. Espersen Polska (Dania), Royal Greenland Seafood (Dania), Elfa Manufacturing Poland (Szwecja), Rotho (Szwajcaria), Jeronimo Martins Polska (Portugalia), Schwarte-Milfor (Niemcy).

Mocnym ośrodkiem gospodarczym o jednej z najniższych w kraju stóp bezrobocia (około 5 proc.) jest też Świnoujście. Choć miasto nie jest objęte specjalną strefą ekonomiczną, przyciąga wielu inwestorów zagranicznych, głównie ze Skandynawii. — Świnoujście zawsze było zwierciadłem przemian zachodzących w naszym kraju. Okręty marynarki radzieckiej zostały zastąpione przez jednostki wpływające do nowej bazy morskiej NATO. Nie ma już wielu przedsiębiorstw, zakładów pracy, które nie potrafiły utrzymać się na wolnym ryku podczas zachodzącej w Polsce transformacji gospodarczej. Ich miejsce zajmują dziś inwestorzyze Skandynawii, Niemiec i innych krajów zachodniej części Europy, znajdując tutaj przyjazny klimat dla swoich przedsięwzięć — tłumaczy Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Ważnym punktem na gospodarczej mapie Polski staje się również Szczecinek, gdzie znajdują się m.in. zakłady największego na świecie koncernu produkującego płyty meblowe Kronospan, który zatrudnia w mieście około 1 tys. osób. Austriacki koncern ma zakłady w Polsce, Austrii, na Białorusi, w Czechach i Chinach. Teraz tworzy w Szczecinku — wspólnie z Urzędem Miasta i Politechniką Koszalińską — Szczecinecki Klaster Meblowy, w którym produkcję rozpocznie już od lipca 2016 r. duńska firma Tvilum.

Bogactwo kultury

Pomorze Zachodnie może się też poszczycić bogatą ofertą turystyczną, np. w Szczecinie historia splata się ze współczesnością, spotykają się odmienne style, trendy artystyczne, biznes i nauka.

— Krajobraz miasta to konglomerat wysp, kanałów, plaż i zatok. Można tu żeglować po rzece, jeziorze i zalewie. Warte zobaczenia są Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, secesyjne kamienice i bulwary nadodrzańskie. W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji, jak znaną już w całej Europie Filharmonię oraz Halę Widowiskowo- Sportową, które zachęcają do odwiedzin dzięki bogatemu kalendarzowi wydarzeń muzycznych, kulturalnych i sportowych — zachwala Piotr Krzystek.

Napiętym kalendarzem imprez kulturalnych i sportowych może się pochwalić także Świnoujście. Do najważniejszych należą: FAMA, Zlot Żaglowców Sail Świnoujście, Tydzień Kultury Morskiej połączony z Festiwalem Piosenki Morskiej Wiatrak.

— W ubiegłym roku doszło kolejne ważne wydarzenie kulturalne, a mianowicie Grechuta Festiwal, który po raz pierwszy nie odbył się w Krakowie, ale właśnie w Świnoujściu. Do miasta w sierpniu zjechali najwięksi z polskich bardów — Kraków przeniósł się na kilka słonecznych dni do naszego miasta. Stało się to możliwe dzięki zakończeniu modernizacji miejskiego amfiteatru, który nazwany został imieniem artysty — opowiada Janusz Żmurkiewicz.

Miasto jest też rajem dla turystów rowerowych. W ubiegłym roku uzyskało miano „Gminy Przyjaznej Rowerzystom”. Jest w pełni skomunikowane z niemiecką częścią wyspy Uznam najdłuższą w Europie transgraniczna ścieżką rowerową. Ma ponad 30 kilometrów miejskich ścieżek i 118 kilometrów oznakowanych szlaków rowerwych. Świnoujście stale rozwija także ofertę turystyki wodnej. Dlatego powstał nowoczesny port jachtowy, który jest mariną morską i śródlądową.

— Jak nigdzie indziej w naszym kraju żeglarze mogą z portu wypłynąć zarówno na wody Morza Bałtyckiego i dalej, jak i Zalewu Szczecińskiego i okolicznych jezior. Na miejscu mają niezbędną infrastrukturę techniczno-socjalną. Przez cały sezon żeglarski świnoujski port jachtowy odwiedza średnio 20 tys. jednostek — mówi prezydent miasta.

Świnoujście inwestuje również w sporty wodne i edukację morską. Do kalendarza imprez na stałewpisały się: Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak” i Sail Świnoujście, Regaty Dni Morza, Regaty „Wiatraka”, Etapowe Regaty Turystyczne. Co roku dołączają do nich nowe, jak choćby Mistrzostwa Europy Match Racing, Double Handed Polonez Cup Race, regaty Unity Line. Ciekawe propozycje dla turystów ma także Szczecinek.

— Założone w 1310 r. miasto może się poszczycić znakomicie zachowanym i odrestaurowanym skrzydłem Zamku Książąt Pomorskich, urokliwym zabytkowym parkiem, świetną bazą rekreacyjno-sportową z pływalnią, krytymi kortami do tenisa, halami sportowymi, boiskami piłkarskimi, siecią doskonale połączonych ścieżek rowerowych i pieszych. Co roku organizowane są w Szczecinku największe w Polsce zawody balonowe „Międzynarodowy Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela” — wylicza Tomasz Czuk, rzecznik Urzędu Miasta Szczecinek.

Baza atrakcji

Otwarty na przyjezdnych jest także Stargard, położony około 100 km od morza, 40 od Szczecina i 180 km od Berlina.

— Wielu turystów zatrzymuje się u nas np. w drodze nad Bałtyk. Zachętami do zrobienia takiego przystanku są unikatowe — nie tylko w skali Pomorza Zachodniego — obiekty. Zainteresowanie wzbudzają m.in. najdłuższe w kraju planty, jedyna brama miejska rozpięta nad korytem rzeki, największy średniowieczny ratusz i zabytki włączone do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Turyści chętnie odwiedzają także „Basteję” — najnowocześniejsze na Pomorzu Zachodnim, multimedialne muzeum — zachwala Sławomir Pajor, prezydent Stargardu.

Z kolei ci, którzy odwiedzą Koszalin, powinni pójść do tamtejszej filharmonii w odnowionym Parku Książąt Pomorskich. Ciekawe propozycje dla miłośników sztuki aktorskiej ma obchodzący w tym roku 60-lecie Bałtycki Teatr Dramatyczny.

— Koszalin jest regionalnym ośrodkiem kultury, a organizowane tutaj imprezy znane są nie tylko w Polsce, ale także w świecie. To właśnie w naszym mieście odbywa się coroczny Międzynarodowy Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Festiwal Integracja „Ty i Ja”, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Międzynarodowy Plener Malarski w leżących po sąsiedzku Osiekach. Do tego znany z telewizyjnej „dwójki” Letni Kabareton, podczas którego można obejrzeć jednych z najbardziej popularnych „prześmiewców rzeczywistości” — Kabaret „Koń Polski”, Festiwale Pełnia Życia i Na Fali. Ciekawe wydarzenia uzupełnia Hanza Jazz Festiwal — wymienia Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

W tamtejszej hali widowiskowo-sportowej na ponad 3 tys. widzów odbywają się natomiast pojedynki ekstraklasowych zespołów piłkarek ręcznych i koszykarskiego mężczyzn. To także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, które przyciągają rzesze turystów z całego pasa nadmorskiego. Ułatwia to szynobus łączący w piętnaście minut Koszalin z Mielnem oraz statek Koszałek, który zapewnia atrakcyjną podróż przez jezioro Jamno nad Bałtyk.

— Jeżeli nawet komuś znudzi się wypoczynek w samym mieście, to ma wiele innych ciekawych możliwości. Do morza jest zaledwie kilka kilometrów, a w okolicy znajduje się wiele malowniczych jezior, ukrytych w leśnej gęstwinie puszczy koszalińskiej, w której na ponad 130 m n.p.m wznosi się Góra Chełmska. Z wieży na jej szczycie można podziwiać nie tylko panoramę Koszalina, ale również przy dobrej widoczności zobaczyć Bornholm i przebudowany przesmyk pomiędzy morzem a jeziorem Jamno. Atrakcją tej przeprawy będzie zwodzony most, który umożliwi zawijanie do mariny, jaką miasto zbuduje na obecnej przystani w Jamnie — opowiada Piotr Jedliński.

Dodaje, że Koszalin słynie także z pięknych parków w centrum i czystej wody. — Miasto i podległe samorządowi jednostki zakończyły wielomilionowe inwestycje ekologiczne. To w połączeniu z bazą sportową, licznymi trasami pieszymi i rowerowymi stwarza możliwości dobrego, bezpiecznego i atrakcyjnego odpoczynku. Ten niepowtarzalny widok, położenie i infrastruktura kulturalna i turystyczna stwarzają doskonałe warunki do aktywnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu właśnie w Koszalinie — zapewnia Piotr Jedliński.

Pod względem turystycznym bardzo intensywnie rozwija się także Kołobrzeg, o czym świadczy choćby bogata baza hotelowa tego miasta.

— Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mamy w ciągu roku najwięcej noclegów zaraz po Warszawie i Krakowie. Pokazujemy Kołobrzeg jako dobre miejsce zdrowego i aktywnego wypoczynku, o znakomitym standardzie usług i bogatej ofercie rozrywkowo-kulturalnej. Piękne i szerokie plaże, dużo zieleni, bogactwo ścieżek rowerowych, rejsy na dorsza, znakomita kuchnia i przede wszystkim wspaniały nadmorski klimat — każdy turysta znajdzie u nas coś dla siebie — przekonuje Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy