Regionalne rynki chłoną magazyny

opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Temperatura w magazynach rośnie nie tylko na głównych rynkach. Eksperci mówią o nowym trendzie.

W 2017 r. deweloperzy ukończyli w Polsce 90 obiektów magazynowych o łącznej powierzchni 2,36 mln mkw., co oznacza, że podaż była najwyższa w historii. Najwięcej powierzchni dostarczono w okolicach Warszawy — 448 tys. mkw., i w regionie Górnego Śląska — 422 tys. mkw. Eksperci firmy Cushman & Wakefield zwracają jednak uwagę na wzrost aktywności deweloperów na mniejszych rynkach regionalnych, w których ukończono 30 magazynów o łącznej powierzchni 858 tys. mkw. (wobec 456 tys. mkw. w 2016 r.). Prawie połowę stanowiły budynki typu BTS (build-to-suit, realizowane „na miarę” klienta) dla pięciu firm: Amazona i Zalando w regionie Szczecina, spółki H&Mw Bolesławcu na Dolnym Śląsku, a także Kauflanda i Carrefoura w rejonie Bydgoszczy i Torunia. Na mapie magazynowej umocnił się także Białystok, gdzie w styczniu 2018 r. z budową centrum logistycznego wystartowała spółka Panattoni Europe. Obiekt zajmie prawie 40,6 tys. mkw. Zgodnie z zapewnieniem dewelopera, jest już wynajęty w 50 proc. Zakończenie budowy zaplanowano na koniec III kw. 2018 r. Według Doroty Jagodzińskiej, dyrektor zarządzającej Panattoni Europe, Białystok to dynamicznie rozwijająca się część kraju, która cieszy się zainteresowaniemwielu inwestorów zarówno z Polski, jak też z zagranicy.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Ogromny potencjał niosą również obecność uczelni wyższych w mieście, podejmowane przez miasto inwestycje i prężnie działająca Podstrefa Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej — dodaje Dorota Jagodzińska. Rynek magazynowy rozwija się także na Mazurach. Ostatnio spółka Zalando poinformowała, że wspólnie z firmą Hillwood wybuduje centrum logistyczne o powierzchni 130 tys. mkw. w Olsztynku. Deweloperzy mocno rozwijają sektor magazynowy także w zachodniej Polsce, gdzie w budowie jest 160 tys. mkw. magazynów. Inwestycje w Świecku i Krośnie Odrzańskim prowadzi firma Hillwood, natomiast Panattoni buduje w Zielonej Górze. Nowe inwestycje ruszają także w Kielcach. — Wyższa dostępność kadry pracowniczej, często brak oferty A-klasowych obiektów w regionie przy coraz lepszej infrastrukturze drogowej to atuty, które chcą wykorzystać deweloperzy, by przyciągnąć najemców — komentuje Anna Głowacz z firmy Axi Immo.

Zdaniem ekspertów Cushman & Wakefield, deweloperzy mogą być spokojni o popyt na magazyny na mniejszych rynkach regionalnych — np. w Trójmieście, Szczecinie i woj. lubuskim w 2017 r. wynajęto 550 tys. mkw., tylko niewiele mniej niż w regionie Wrocławia i Poznania, gdzie podpisano umowy najmu 570 tys. mkw. Rynek obiektów przemysłowych i logistycznych w Polsce już od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. — Przewidujemy, że 2018 r. będzie kolejnym bardzo dobrym okresem dla tego sektora. Duże zainteresowanie najemców, zarówno największymi rynkami, jak też miastami średniej wielkości z lepszą sytuacją na rynku pracy, znajdzie odzwierciedlenie w nowych projektach deweloperskich — uważa Joanna Sinkiewicz, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych firmy Cushman & Wakefield.

Podobnego zdania jest Tom Listowski, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa. — Początek 2018 r. wskazuje na dalszy intensywny rozwój rynku magazynowo–produkcyjnego w Polsce. Wzrost wspierany jest przez rosnące zaufanie inwestorów do krajowej gospodarki, rozwój infrastruktury drogowo- -komunikacyjnej, znaczące powiększanie się rynku e-commerce i duży popyt inwestorów na obiekty generujące stały dochód — mówi Tom Listowski. © Ⓟ

5,4 proc.Tyle na koniec 2017 r. wyniósł wskaźnik pustostanów na rynku magazynowym w Polsce...

3,7 proc. ...a tyle wskaźnik powierzchni niewynajętej w regionie Szczecina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy