Regionom z internetem pod górkę

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 10-01-2011, 07:42

Z 2,3 mld zł na budowę sieci internetowej regiony wydały zaledwie 1,7 proc. Szukają pomysłów, jak ruszyć z kopyta. MSWiA pomoże województwom, ale skorzystają tylko nieliczne.

Choć, jak obiecuje Ministerstwo Infrastruktury, do 2015 r. dostęp do stałego internetu ma uzyskać 90 proc. Polaków, budowa szerokopasmowej sieci za unijne pieniądze idzie jak po grudzie. Niedawno "PB" informował o problemach z tzw. ostatnią milą (siecią dostępową, odcinkiem łącz wiodącym bezpośrednio do domów), za którą odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Z trudnościami borykają się także samorządy odpowiedzialne za budowę infrastruktury dystrybucyjnej, która połączy ostatnią milę z ogólnokrajową siecią szkieletową.

Z budowy publicznej sieci zrezygnowało już województwo zachodniopomorskie. Pieniędzmi na ten cel w drodze konkursu podzielą się lokalne samorządy (gminy, powiaty i miasta na składanie wniosków mają czas do 31 stycznia). Jeśli chętnych nie będzie, unijne dotacje popłyną do firm.

— Sieć miało budować stowarzyszenie gmin i powiatów pod patronatem województwa, ale zainteresowanie było niewielkie. Teraz dajemy samorządom szansę na samodzielne inwestowanie. Do podziału jest 59 mln zł. Choć wnioski jeszcze nie wpłynęły, mamy sygnały, że się pojawią. Jeśli nie, prawdopodobnie otworzymy się na firmy — mówi Marcin Szmyt, dyrektor wydziału zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

Na firmy postawiło już województwo pomorskie. Wiosną ogłosi dla nich konkurs.

Inni do budowy sieci poszukają prywatnych partnerów. Taką opcję bada właśnie Małopolska.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane