Rekiny giełdy 2006 roku

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 23-12-2006, 13:35

Majątkiem wartym ponad 1 mld zł może już pochwalić się sześciu inwestorów (na koniec 2005 r. było czterech) .

Jak wynika z wyliczeń serwisu internetowego Holder (należy do firmy analitycznej Analizy Online), grono giełdowych miliarderów powiększyło się w ciągu roku o połowę. Majątkiem wartym ponad 1 mld zł może już pochwalić się sześciu inwestorów (na koniec 2005 r. było czterech) - podaje "Gazeta Wyborcza".

"Wielka Szóstka" ma ulokowane na parkiecie przeszło 20 mld zł. Dla porównania - to jedna piąta wszystkich oszczędności Polaków trzymanych w krajowych funduszach inwestycyjnych.

W czołówce rankingu "Rekiny giełdy 2006 r." doszło do przetasowań. Na pierwsze miejsce awansował dotychczasowy wicelider Roman Karkosik. Jest on obecnie największym prywatnym inwestorem giełdowym w całej Europie Środkowej.

Karkosik i jego rodzina mają akcje co najmniej sześciu giełdowych firm o wartości 4,7 mld zł. Są to m.in.: były państwowy holding Impexmetal, Boryszew, Skotan i Hutmen. Perłą w koronie jest Alchemia.

Na drugie miejsce spadł znany wrocławski biznesmen Leszek Czarnecki. Jego giełdowe aktywa podwoiły jednak wartość i ustępują portfelowi Karkosika tylko o kilkadziesiąt milionów złotych. Czarnecki kontroluje dwie giełdowe firmy - ubezpieczeniową Europę i dynamicznie rozwijający się bankowy holding Getin. Niewykluczone, że w przyszłym roku Czarnecki wprowadzi na parkiet trzecią spółkę. Chodzi o deweloperski LC Corp, który planuje budowę we Wrocławiu najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce.

Trzecie miejsce bez żadnych problemów utrzymał zapalony kielecki rajdowiec Michał Sołowow. Jego majątek przekroczył wartość 4,3 mld zł. To 100 proc. więcej niż na początku roku. Grubszy portfel to zasługa przede wszystkim dobrej koniunktury w budownictwie, która podniosła wycenę jego spółek. Chodzi o producenta wyposażenia łazienek Cersanit, deweloperską firmę Echo Investment, jednego z największych na świecie producentów podłóg drewnianych Barlinek oraz Zakłady Chemiczne Dwory.

Powody do zadowolenia ma Ryszard Krauze, który na dobre zadomowił się już w elicie najbogatszych giełdowców. Utrzymał czwartą pozycję w rankingu, a jego giełdowe aktywa drugi rok z rzędu się potroiły. Obecnie mają wartość 2,9 mld zł.

Pomimo że Krauze zmniejsza zaangażowanie w informatycznym Prokomie, a ostatnio również w producencie insuliny Biotonie, to wciąż jest największym ich akcjonariuszem. Na bazie boomu w budownictwie wartość zwielokrotnił w mijającym roku przeobrażający się w dewelopera Polnord.

Na giełdzie jest jeszcze tylko dwóch miliarderów. Jednym z nich jest Jan Wejchert. To szef Grupy ITI - medialnego holdingu skupiającego telewizję TVN, wycofaną z giełdy Grupę Onet, Multikino i piłkarski klub Legia. Jego pakiet akcji TVN ma wartość około 2,6 mld zł.

Listę zamyka - z akcjami o wartości 1,075 mld zł - Dariusz Miłek, główny akcjonariusz producenta i dystrybutora butów - firmy CCC. (PAP)

 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane