Rekomendacje

Maciej Zbiejcik
28-05-2002, 00:00

Softbank. Wyniki I kwartału świadczą o wyjściu Softbanku z finansowego dołka - komentują specjaliści z Domu Maklerskiego BIG BG. W raporcie z 17 maja podtrzymali oni jednak rekomendację “sprzedaj” dla akcji spółki, bo kurs giełdowy nadal przewyższa poziom 21,6 zł, na jaki biuro wycenia papiery Softbanku.

Analitycy zauważyli, że w I kwartale o 26 proc. spadły koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. Dzięki temu jednostkowa marża operacyjna wzrosła do 7,4 proc. Gorzej było w przypadku grupy (5,3 proc. marży), na co wpłynął ujemny wynik spółek zależnych. Sukcesem jest także podpisanie trzech umów z PKO BP na ponad 37 mln zł.

Do minusów kwartału należy zaliczyć wysokie koszty finansowe (3,5 mln zł). Mankamentem spółki pozostaje niezdywersyfikowana działalność, brak kontraktów z sektora administracji publicznej oraz nowych dużych klientów z sektora bankowego.

W tym roku sprzedaż spółki powinna wzrosnąć o 8 proc., a zysk operacyjny do 13 mln zł. Na poziomie netto prawdopodobna jest jednak strata. W I kwartale grupa Softbanku zanotowała 0,9 mln zł straty netto przy 97,1 mln zł przychodów. ONO

PROKOM. W raporcie z dnia 17 maja analitycy DM BIG BG wydali rekomendację „neutralnie” dla akcji Prokomu. Wcześniej zalecali oni akumulowanie walorów gdyńskiej spółki. Jednocześnie autorzy raportu podtrzymali wycenę akcji Prokomu na poziomie 151 zł, podkreślając dobre wyniki firmy w I kwartale 2002 roku.

Spółka poprawiła przede wszystkim wskaźniki rentowności. Zysk operacyjny wzrósł o 52 proc. a marża EBIT z 16 do 28 proc.

— Dobre wyniki utwierdziły nas w przekonaniu, że spółka może osiągnąć w tym roku zysk operacyjny na poziomie 144 mln zł. Jednak spadek zamówień od MSP, brak przetargów w administracji oraz mniejsze od spodziewanych kontrakty z Telekomunikacją Polską mogą przejściowo wpłynąć negatywnie na wynik Prokomu — czytamy w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje