Rekomendacje, analizy, ratingi

Przemek Barankiewicz
13-12-2001, 00:00

Netia Ryzyko bankructwa Netii jest obecnie bardzo wysokie - sugerują analitycy DM BOŚ w raporcie z 27 listopada. Biuro obniżyło więc rekomendację dla spółki z “kupuj spekulacyjnie” do “sprzedaj”.

W przypadku decyzji o rozpoczęciu procesu likwidacji spółki, jej akcje DM BOŚ uznał za bezwartościowe. Taki scenariusz jest możliwy, bo negocjacje z wierzycielami telekomu mogą — podobnie jak wezwanie do sprzedaży obligacji — zakończyć się fiaskiem. Bardzo zła sytuacja finansowa spółki ogranicza bowiem jej możliwości negocjacyjne. Lepsze dla obligatariuszy warunki wykupu długu nie pozwolą z kolei wystarczająco zrestrukturyzować pasywów Netii. NWZA może podjąć decyzję o likwidacji operatora. DM BOŚ szacuje tegoroczną sprzedaż skonsolidowaną na 550 mln zł, stratę operacyjną na 526 mln zł, a stratę netto na 1,11 mld zł. ONO

Elektrim Wypowiedzenie długoterminowych umów kredytowych wartych 14 mln USD przez Pekao oraz ustanowienie na rzecz BRE zabezpieczenia obligacji Elektrimu zastawem na 25 proc. akcji Elektrimu Telekomunikacja skłoniły DM BOŚ do wystawienia holdingowi rekomendacji „sprzedaj”. Raport z 10 grudnia informuje o możliwości upadłości spółki.

Elektrim, mimo zapłaty 289 mln EUR przez ET wynikającej z umowy z Vivendi, nie będzie w stanie zgromadzić 488 mln EUR potrzebnych do wykupu obligacji zamiennych. Ceną, jaką spółka może zapłacić za utrzymanie płynności finansowej jest całkowita wyprzedaż aktywów telekomunikacyjnych po cenach znacząco niższych od ich wartości rynkowej. Rekomendację wydano przy kursie akcji na poziomie 12,1 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje, analizy, ratingi