Czytasz dzięki

Rekonstrukcja doszła do geologii

Główny Geolog Kraju miał wrogów, nie wyrabiał się z decyzjami koncesyjnymi i znajdował stanowiska dla ludzi Macierewicza. W środę został odwołany

Światowy Dzień Środowiska, czyli 5 czerwca, rząd uczcił odwołaniem wiceministra środowiska i zarazem Głównego Geologa Kraju — Mariusza Oriona Jędryska.

Jako Główny Geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek narobił sobie wrogów.
Dla branży jego odwołanie było zaskoczeniem. Pozytywnym — jak można usłyszeć
Zobacz więcej

ZASKOCZENIE W BRANŻY:

Jako Główny Geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek narobił sobie wrogów. Dla branży jego odwołanie było zaskoczeniem. Pozytywnym — jak można usłyszeć Fot. Marek Wiśniewski

— Premier Mateusz Morawiecki przychylił się do wniosku złożonego przez ministra środowiska — podała PAP, cytując rzecznika rządu.

Poprosiliśmy Ministerstwo Środowiska o uzasadnienie wniosku, ale do zamknięcia tego wydania „PB” nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Od Macierewicza do geologii

Mariusz Orion Jędrysek objął stanowisko Głównego Geologa Kraju pod koniec 2015 r., po wyborach parlamentarnych wygranych przez PiS. Radio RMF FM podało, że za jego dymisją stoją skargi spółek energetycznych, które żaliły się na ogromne opóźnienia w wydawaniu koncesji na wydobycie surowców. Z naszych informacji wynika, że skargi były poważne, a jedna z firm, państwowa, wskazywała nawet, że postępowanie w sprawie jej koncesji trwa już ponad 900 dni. Inne wskazywały ponadto na dużą rotację kadr w zespole Głównego Geologa Kraju.

Nasi rozmówcy podkreślają też, że Jędrysek chętnie zatrudniał w podległych mu służbach geologicznych ludzi związanych z Antonim Macierewiczem, byłym ministrem obrony. Odejście ministra z rządu oznaczało, że tracili stanowiska w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. O fali takich przejść napisał w maju tygodnik „Przegląd”. Sojuszników nie przysparzały Jędryskowi również publiczne wystąpienia. W kwietniu np. ogłosił publicznie, że Polska ma wielkie szanse, żeby być pod względem gazu zupełnie samowystarczalna. W rzeczywistości nie jest to możliwe. Krajowe wydobycie zaspokaja około 1/3 zapotrzebowania, reszta pochodzi z importu, który wzmacniany jest potężnymi inwestycjami, np. w gazociąg Baltic Pipe.

Cele wciąż czekają

Krótko po objęciu stanowiska Mariusz Orion Jędrysek zapowiadał, że zajmie się przede wszystkim opracowaniem polityki surowcowej państwa i stworzeniem Polskiej Agencji Geologicznej, która w wielu obszarach miała zastąpić Państwowy Instytut Geologiczny. Ponad 3,5 roku pracy nie wystarczyło jednak na osiągnięcie tych celów. Projekt polityki surowcowej jest w fazie konsultacji, jest też częstym tematem debat na kongresach gospodarczych, ustaleń końcowych jednak nie ma. Ustawa o Polskiej Agencji Geologicznej natomiast jest już na etapie prac w parlamencie, ale w branży budzi kontrowersje.

„Należy życzyć całemu środowisku geologicznemu wytrwałości w dążeniu do rzetelnej dyskusji o służbie geologicznej. Zmiany są wręcz niezbędne i tego wszyscy mają świadomość, ale »nie można leczyć dżumy cholerą«” — pisał w felietonie, na portalu BiznesAlert.pl, Tomasz Nałęcz, były dyrektor ds. geoinformacji Państwowego Instytutu Geologicznego.

Mariusz Orion Jędrysek uważał zaś, że powołanie agencji geologicznej o charakterze wykonawczym jest konieczne, ponieważ obecny system jest nieprzejrzysty. Poza tymi flagowymi tematami próbował zmienić przepisy dotyczące eksploatacji bursztynu — bez sukcesu, bo skończyło się tylko na prezentacji projektów nowelizacji ustaw. Marzył też o zaangażowaniu Polski w poszukiwania i wydobycie surowców z dna oceanicznego.

Następca potrzebny

Mariusz Orion Jędrysek był Głównym Geologiem Kraju już dwukrotnie — po raz pierwszy pracował na tym stanowisku w latach 2005-07. Jego odwołanie zostało ogłoszone dzień po rekonstrukcji rządu. Ministra środowiska rekonstrukcja nie objęła — nadal jest nim Henryk Kowalczyk. Nasi rozmówcy uważają, że nie będzie zwlekał z powołaniem następcy Jędryska, gdyż czeka na niego wiele decyzji koncesyjnych. Spodziewają się nominacji typowo technokratycznej, nie politycznej. Mariusz Orion Jędrysek ma zamknąć swoje sprawy do poniedziałku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane