Rekord po godzinach strachu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Po początku handlu w USA inwestorzy nie spodziewali się udanego końca sesji. Przez długie godziny kursy pogłębiały spadki z poprzedniego dnia. A skończyło się nowym rekordem indeksu Dow Jones.

Silna przecena była zasługą niepokojących danych makro. Dopiero wystąpienie szefa Fed z Dallas uspokoiło nastroje i pozwoliło indeksowi blue chipów w pięknym stylu wyjść nad kreskę. Ceny produkcji sprzedanej wzrosły w USA w listopadzie aż o 2 proc., najmocniej od listopada 1974 r. Największy w tym udział miał ponad 6-procentowy wzrost cen energii. Ceny bazowe produkcji wzrosły zaś o 1,3 proc., najmocniej od lipca 1980 r.

Nastrojów nie były w stanie zmienić mieszane dane z rynku nieruchomości. Liczba rozpoczętych budów domów wzrosła bowiem w listopadzie mocniej niż oczekiwali specjaliści. Jednak po spadku o 3 proc. liczba pozwoleń na budowę ustanowiła dziewięcioletnie minimum. Nastroje poprawił Richard Fisher, odpowiedzialny za oddział Fed w Dallas. Stwierdził, że inflacja ustabilizowała się, choć na poziomie „nie do zaakceptowania”. To co prawda daje we władzach monetarnych przewagę jastrzębiom, ale — jak można wnioskować z wypowiedzi Fishera — nie ma jeszcze powodów do paniki.

Cieniem na branży technologicznej położyły się wyniki kwartalne Oracle, trzeciego na świecie producenta oprogramowania. Firma poinformowała o gwałtownym spadku sprzedaży. To z miejsca wymusiło podaż akcji konkurentów. Spektakularnym spadkiem mogły „pochwalić się” walory Circuit City. Gracze rozczarowali się stratą za trzeci kwartał, która była wyższa od prognozowanej.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane