Rekord pobity

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 13-11-2006, 00:00

To był kolejny miesiąc, w którym klienci chętnie kupowali jednostki funduszy.

W tym roku do TFI napłynęło już 19 mld zł.

Wiele wskazuje na to, że Polacy dobrze pamiętają hasło z poprzedniego systemu „Październik miesiącem oszczędzania”. Zgodnie z prognozą „Pulsu Biznesu” w ubiegłym miesiącu pobity został rekord wpłat do funduszy inwestycyjnych. Saldo wpłat i umorzeń na koniec miesiąca wyniosło 1,75 mld zł. Według raportu Analiz Online, od początku roku do polskich funduszy napłynęło już 19 mld zł. To więcej niż w ubiegłym, który był dotychczas najlepszy w historii — wpłacono wówczas 18,6 mld zł.

— Doskonała koniunktura na rynku akcji i obligacji przełożyła się na wyniki inwestycyjne funduszy, które kuszą klientów poszukujących zysków — mówi Cezary Burzyński, prezes PZU TFI.

Wzrost w październiku jest niewiele większy niż we wrześniu (1,4 mld zł) — większość ekspertów spodziewała się znaczącej zwyżki — jednak końcówka roku zawsze była dobra pod tym względem. Branża liczy więc, że dwa ostatnie miesiące wyśrubują wynik.

Prawie jedna trzecia wpłaconych w październiku pieniędzy trafiła do PKO TFI, co zaowocowało wzrostem jego udziału w rynku z 8 do 8,5 proc. Rekordzistą był PKO/CS Zrównoważony, do którego wpłynęło 430 mln zł. Tak dobry wynik należy łączyć z tym, że fundusze tego towarzystwa są jedynymi dostępnymi w okienkach PKO BP. Październikowa oferta — lokata łączona z inwestycją w fundusz — świadczy o tym, że bank przekonuje się do strategii zachęcania klientów do tego typu inwestycji. To niejedyny bank, który kusi wyższym oprocentowaniem lokat przy zakupie funduszu.

— Klienci decydujący się na łączoną ofertę oddają do banku w postaci opłaty dystrybucyjnej funduszu więcej, niż bank dopłaca im do oprocentowania — zauważa Maciej Kossowski z Expandera.

Drugim beneficjentem wpłat było ING, którego saldo wyniosło 350 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekord pobity