Rekord zatrudnienia w Wlk. Brytanii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-01-2022, 08:57

Najnowsze dane z brytyjskiego rynku pracy skłaniają do optymizmu sugerując, że wpływ nowego wariantu koronawirusa na gospodarkę jest mniejszy niż się obawiano, informuje Reuters.

fot. Jason Alden/Bloomberg

Zaprezentowane we wtorek dane Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) pokazały, że w grudniu 2021 r. pracodawcy z Wysp Brytyjskich stworzyli rekordowe 184 tys. miejsc pracy, w efekcie czego całkowita liczba pracowników przewyższyła o 1,4 proc. stan z lutego 2020 r. kiedy wybuchła pandemia.

Równie pozytywnie zaprezentował się odczyt dotyczący stopy bezrobocia za okres trzech miesięcy zakończony w listopadzie 2021 r. Spadła ona bowiem do 4,1 proc. i okazała się niższa niż oczekiwali ekonomiści. Mediana prognoz zakładała bowiem utrzymanie stopy na poziomie 4,2 proc., takiej jak w poprzednim okresie.

Oprócz tego, średnie zarobki za trzy miesiące do listopada były o 4,2 proc. wyższe niż rok wcześniej, pokrywając się z oczekiwaniami. Z kolei liczba wakatów za trzy miesiące do grudnia osiągnęła rekordowe 1,247 mln.

W grudniu liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zmniejszyła się o 43,3 tys. Spodziewano się spadku o 38,6 tys. po zniżce o 95,1 tys. w listopadzie po korekcie z -49,8 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane