Rekordowa cena gazu w Europie

opublikowano: 18-08-2022, 18:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brak oznak słabnięcia kryzysu energetycznego spowodował wzrost w czwartek ceny gazu w Europie do rekordowego poziomu, informuje Bloomberg.

Gaz z benchmarkowego kontraktu terminowego notowanego na platformie TTF drożał na zamknięciu sesji o 6,7 proc. do 241 EUR za 1 MWh. Poprzedni rekord pochodził z początku marca, kiedy rynek wciąż przechodził pierwszy szok po napaści Rosji na Ukrainę.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Gaz jest o prawie 500 proc. droższy niż rok temu i około 11 razy droższy niż wynosiła w przeszłości jego normalna cena o tej porze roku.

Bloomberg zwraca uwagę, że w przypadku niedoboru gazu zimą Europa będzie musiała konkurować z Azją o „błękitne paliwo”, szczególnie z USA.

- Wzrost popytu w Azji w związku z przygotowaniami do zimy może zwiększyć liczbę transportów z USA zmierzających do regionu w nadchodzących miesiącach – wskazuje Lujia Cao z BloombergNEF.

W czwartek cena gazu ziemnego w USA osiągnęła 14-letni szczyt, ale wciąż jest dużo niższa niż w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane