Rekordowa moneta z Janem Pawłem II waży 10 kg

PAP
opublikowano: 30-03-2015, 13:40

Mennica Polska zaprezentowała srebrną monetę upamiętniającą 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II o wadze 10 kg. Mennica podkreśla, że to największa na świecie moneta z jego wizerunkiem. Jej nakład to jedynie 10 egzemplarzy.

Monetę oficjalnie zaprezentowano w poniedziałek, na konferencji prasowej w Warszawie. Moneta "Pro Memoria" waży równe 10 kg i ma średnicę 210 mm. Została wyprodukowana ze srebra najczystszej próby (999,9). Zarówno masa, jak i liczba wyprodukowanych sztuk, nawiązują do rocznicy śmierci Jana Pawła II.

Monetę wytłoczono za pomocą 4 uderzeń prasy monetarnej, przy nacisku dochodzącym do 2500 ton. Jak podkreślali w poniedziałek przedstawiciele Mennicy Polskiej mincerze zadbali o jej wyjątkowe wykończenie, dodając m.in. gładko polerowane obrzeże. O innowacyjności zastosowanych technik świadczy również idealnie wypolerowane (lustrzane) tło, niezwykle trudne do osiągnięcia przy takiej masie i średnicy.

Wizerunek Jana Pawła II na rewersie monety utrzymany został w stylu tradycyjnej ikonografii, przedstawiającej profil Świętego. Awers zawiera dziesięć stylizowanych gołębi nawiązujących do rocznicy jego śmierci. Emisję monety zaplanowano na 2 kwietnia 2015 r. - czyli dokładnie 10 lat po śmierci Jana Pawła II. Jak przyznał w rozmowie z PAP wiceszef Mennicy ds. handlu krajowego Leszek Rutkowski, po kolekcjonerską monetę już ustawiła się kolejka. "Rezerwacji jest więcej niż monet" - powiedział Rutkowski.

W czasie konferencji zaprezentowano także inne monety m.in. miniaturową wersję „Pro Memorii” o masie 1 uncji (nakład 500 szt.). Mennica wybiła też monetę z czystego złota o wadze 1 kg, także poświęconą 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W sumie wybitych zostanie 5 takich monet. A dwie z nich już zostały zarezerwowane przez kolekcjonerów.

Mennica wyemituje też 115 monet w kształcie krzyża „Święty Jan Paweł II”, które będą wykonane ze srebra platerowanego 24 karatowym złotem. Wszystkie powstały z inicjatywy Mennicy Polskiej, a nie NBP, który może być jedynym emitentem monet będących w krajowym obiegu. Dlatego monety są nominowane w dolarach nowozelandzkich. 10-kilogramowa moneta ma nominał 1500 dolarów, jej srebrna miniaturka - 2 dolary, złota moneta o wadze 1 kg - 6000 dolarów, a moneta w kształcie krzyża - 25 dolarów.

Monety mają za to ceny emisyjne w złotych. 10 kilogramowa moneta - 70 tys. zł, jej srebrna miniaturka - 290 zł, złota moneta o wadze 1 kg - 265 tys. zł, a moneta w kształcie krzyża - 1890 zł.

Srebrne monety będzie można zobaczyć i kupić w stacjonarnych sklepach firmowych Mennicy Polskiej: w warszawskiej Arkadii, w Starym Browarze w Poznaniu i na Wawelu, a także w internetowym i stacjonarnym sklepie Skarbca Mennicy Polskiej. Złotą monetę można zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego i stacjonarnego Skarbca Mennicy Polskiej. Wszystkie monety posiadają certyfikat potwierdzający ich autentyczność.

Jan Paweł II
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane