Rekordowo drogi węgiel w Chinach

opublikowano: 11-05-2021, 12:54

Węgiel opałowy osiągnął rekordową cenę na rynku kontraktów terminowych w Chinach. To skutek niedostatecznej podaży.

Węgier zdrożał już o 34 proc. w tym roku, a kopalnie nie nadążają z zaspokajaniem popytu w okresie dynamicznego wzrostu chińskiej gospodarki. Jednocześnie podaż zakłócają nasilone inspekcje w kopalniach dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Ma w tym udział także wstrzymanie importu węgla z Australii w związku z pogorszeniem relacji dyplomatycznych tego kraju z Chinami.

Władze starają się hamować wzrost ceny węgla podwyższając opłaty transakcyjne. Nie przynosi to jednak oczekiwanych efektów. Węgiel opałowy z kontraktów notowanych na giełdzie towarowej Zhengzhou kończył wtorkową sesję kursem 900,2 juanów (140 USD) za tonę. Po raz pierwszy przekroczył on poziom 900 juanów.

Wang Haitao, analityk Huatai Futures Ltd. zwraca uwagę, że nierównowaga podaży z popytem stanie się jeszcze bardziej wyraźna już w niedalekiej przyszłości, kiedy w związku ze wzrostem temperatury konsumpcja energii zacznie zbliżać się do szczytowej wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane