Rekordowy odpływ środków z ETF-ów

Ponad 20 mld USD wycofali w sierpniu inwestorzy z notowanych na giełdzie funduszy ETF, informuje serwis CNN powołując się na dane Morningstar.

To największy miesięczny odpływ środków odkąd przed 20-laty uruchomiono pierwszy ETF. Z samych tylko amerykańskich ETF wybrano ponad 15 mld USD.

Największe straty poniósł SPDR S&P500, który jest największym i najbardziej płynnym funduszem, z grona tych, których celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu, a tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie.

ETF-y szczególnie mocno wykorzystywane są przez fundusze hedgingowe i dużych inwestorów instytucjonalnych, którzy przeszli od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych ze względu na niższe opłaty.

Dostało się jednak również mocno funduszom obligacyjnym, z których odpłynęło 6,7 mld USD. To blisko 3 proc. aktywów w posiadaniu tych funduszy.

Powodem tak znaczącego odwrotu były obawy związane z ograniczeniem programu skupu aktywów przez amerykańską Rezerwę Federalną, który ma wartość 85 mld USD miesięcznie i zagrożenie ze strony interwencji zbrojnej w Syrii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Rekordowy odpływ środków z ETF-ów