Rekordowy pesymizm drobnych inwestorów

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 14-09-2018, 13:33

Tego jeszcze nie było - odsetek "niedźwiedzi" (pesymistów, czyli osób, które oczekują spadku WIG w horyzoncie półrocznym) w sondażu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych podskoczył do 65,1%. To nowy rekord.

Poprzedni został ustanowiony 30 listopada ub.r., do jego wyrównania było też blisko pod koniec czerwca. W efekcie Indeks Nastrojów Inwestorów (czyli różnica między odsetkiem "byków" i "niedźwiedzi") zjechał do rekordowo niskiego pułapu: -43 pkt. proc.

Nie po raz pierwszy zauważamy, że wskaźnik ten jest skorelowany przede wszystkim z sytuacją w segmencie akcji mniejszych spółek.

Poprzednie tak niskie odczyty towarzyszyły kształtowaniu się lokalnych dołków sWIG-u (jesień ub.r., czerwiec br.), choć nie oznaczały jeszcze końca całego trendu spadkowego. Jak będzie tym razem?

Dodajmy jeszcze spojrzenie bardziej długoterminowe.

 

Zauważmy, że wskaźnik nastrojów jest sporo niżej niż nawet po letnim krachu w 2011 roku. Można się tylko domyślać, że gdyby sondaż SII istniał wcześniej, to tak kiepskie nastroje jak obecnie zostałyby odnotowane tylko w trakcie globalnego kryzysu finansowego (2008/2009)...

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu