Rekordowy rok

Beata Krawucka
17-11-2014, 00:00

Polska deklasuje wszystkie kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Wartość inwestycji zagranicznych zrealizowanych w Polsce do listopada 2014 r. wyniosła 1,78 mld EUR i jest o prawie miliard wyższa niż rok temu o tej porze. Monika Piątkowska, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), podkreśla, że badania atrakcyjności inwestycyjnej pokazują wyraźnie, iż Polska deklasuje wszystkie kraje Europy Środkowo- Wschodniej.

PIERWSI W REGIONIE:
Wyświetl galerię [1/2]

PIERWSI W REGIONIE:

Według Moniki Piątkowskiej, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, badania atrakcyjności inwestycyjnej pokazują wyraźnie, że Polska deklasuje wszystkie kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wartości i jakości przyciągniętych inwestycji zagranicznych. ARC

— Najwięksi inwestorzy zagraniczni, których wspiera PAIiIZ, czyli Amerykanie, Niemcy i Francuzi w krajach naszego regionu najlepiej czują się właśnie nad Wisłą — przekonuje Monika Piątkowska.

Wśród największych inwestorów w 2014 r. znalazły się także: Wielka Brytania, Korea Południowa, Indie i Chiny.

Atrakcyjniejsi niż Chińczycy

Jednym z najmocniejszych atutów Polski jest doskonała jakość tzw. kapitału ludzkiego. Inwestorzy doceniają wysokie kwalifikacje, komunikatywność i znajomość języków obcych oraz motywację do pracy i kulturę organizacyjną polskiej kadry, która staje się prawdziwym hitem eksportowym.Najnowsze badanie Gladsford International pokazuje, że Polscy menedżerowie są coraz chętniej rekrutowani do międzynarodowych firm spoza regionu.

Atutami Polski są też: centralne położenie, zintegrowanie i dobre skomunikowanie zarówno z rynkiem UE, jak i Wschodnią Europą, konkurencyjne ceny spedycji i surowcóworaz duży rynek wewnętrzny. W opinii Niemców, naszego głównego partnera handlowego, Polska jest bardziej atrakcyjna niż Chiny. Aż 94 proc. niemieckich firm chętnie ponownie zainwestowałoby swój w Polsce.

— Możemy pochwalić się aż trzy razy wyższym odsetkiem projektów reinwestycyjnych niż reszta Europy. Ponad 40 proc. projektów z udziałem Agencji w ostatnich latach to właśnie reinwestycje, które najlepiej świadczą o przewadze konkurencyjnej Polski — mówi Monika Piątkowska.

Usługi i motoryzacja

Dwie dekady temu Polska, z uwagi na niskie koszty pracy przyciągała głównie firmy produkcyjne. Dziś zainteresowanie inwestorów wyraźnie kieruje się ku branżom opartym na wiedzy. Najpopularniejszymi inwestorami obsługiwanymi przez PAIiIZ są od dłuższego czasu nowoczesne usługi dla biznesu, czyli BPO/BSS. PAIiIZ wspiera 39 takich projektów o łącznej wartości 38,75 mln EUR. Na drugim miejscu pod względem liczby projektów, ale na pierwszym pod względem łącznej wartości inwestycji znalazła się motoryzacja.

— Pomagamy w realizacji 35 tego typu inwestycji. Wszystkie projekty motoryzacyjne są warte już ponad 1 mld EUR — podkreśla Monika Piątkowska.

Hub teleinformatyczny

Według PAIiIZ Polska staje się europejskim centrum nowoczesnych usług biznesowych i hubem teleinformatycznym dla naszych sąsiadów z zachodu i północy.

— Jak pokazuje tegoroczny ranking Tholonsa, Kraków, Warszawa i Wrocław, jako lokalizacje outsourcingowe, nie mają sobie równych w całej Europie — ocenia Monika Piątkowska.

Ponad 56 proc. projektów obsługiwanych przez PAIiIZ to inwestycje w biznesy intelektualne, trzecie miejsce w portfelu Agencji zajmują inwestycje badawczo-rozwojowe i naukowe. W Europie Środkowo-Wschodniej działa około 1100 centrów outsourcingowych, z czego 470 ma siedziby w Polsce. Średnioroczny wzrost sektora oscyluje na poziomie 20 proc. Do końca 2015 r. zatrudnienie w sektorze ma wzrosnąć o 150-170 tys.

Kapitał i miejsca pracy

Priorytetem Polski jest przyciąganie do kraju zarówno inwestycji produkcyjnych (zwłaszcza zaawansowanych technologicznie), jak i usługowych. Te pierwsze np. inwestycja Volkswagena we Wrześni koło Poznania, wnoszą do kraju nie tylko duży kapitał. Obok fabryki powstaną bowiem mniejsze zakłady poddostawców, pojawią się dodatkowe drogi, parkingi i niezbędna infrastruktura. Projekty typowo usługowe, wiążą się z powstaniem prawie dwukrotnie większej liczby miejsc pracy niż inwestycje produkcyjne. Przykładem jest inwestycja Amazona. W otwartych pod koniec października 2014 r. trzech centrach logistycznych ten amerykański gigant stworzy 6000 etatów i dodatkowo 3000 miejsc pracy tymczasowej. Właśnie za sprawą Amazona rok 2013 był rekordowy w inwestycjach obsługiwanych przez PAIiIZ. — Nigdy wcześniej żadnemu projektowi, w którym mieliśmy zaszczyt brać udział, nie towarzyszyła tak wielka akcja rekrutacyjna. Właśnie dzięki tej inwestycji łączna liczba zadeklarowanych miejsc pracy przez wszystkie firmy wspierane przez Agencję w 2013 r. wzrosła aż o 90 proc. — podkreśliła Monika Piątkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Krawucka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rekordowy rok