Rekordowy rok PZU

opublikowano: 15-03-2018, 22:00

4,2 mld zł zysku netto i 22,8 mld zł przypisu składki — PZU pochwalił się historycznymi wynikami.

W 2017 r. czołowy ubezpieczyciel zebrał ze składek 22,8 mld zł. To o 13 proc. więcej niż przed rokiem. Kolejny rekord to zysk netto, który wyniósł 4,2 mld zł, o 78,3 proc. więcej. Wynik z działalności podstawowej to 2,9 mld zł, co oznacza wzrost o 50 proc. Na zysk grupy wpływ miały banki, w których ubezpieczyciel jest głównym udziałowcem — Alior, a w szczególności Pekao. PZU ma ambitne plany wobec obu instytycji — współpracując z nimi, chce osiągnąć ponad miliard przypisu składki do 2020 r.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

W ubiegłym roku PZU zwiększył udziały w rynku — w ubezpieczeniach majątkowych do 35,8 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.), a życiowych do 45,8 proc. (wzrost 0,8 pp.). 2017 r. był wyjątkowy ze względu na znaczny wzrost cen obowiązkowych polis komunikacyjnych. PZU zebrał 4,606 mld zł składek (wzrost o 26,7 proc.) z linii ubezpieczeń majątkowych i osobowych i 735 mln zł z korporacyjnych (wzrost o 38,2 proc.).

— W tym roku walczymy o utrzymanie tego poziomu wzrostu, a nawet postaramy się go przekroczyć. Natomiast mamy świadomość, że cena nie będzie już takiego wpływu na przypis składki jak w 2017 r., dlatego poprawimy siły sprzedażowe — mówił Tomasz Kulik, dyrektor finansowy PZU podczas konferencji.

Cele PZU może jednak pokrzyżować kolejna wojna cenowa.

— Mimo deklaracji naszej konkurencji obserwujemy spadek cen ubezpieczeń [OC komunikacyjnego — red.]. Rynek zaczyna się ścigać. Na przełomie stycznia i lutego zaobserwowaliśmy 20-procentowe obniżki. Ostrożnie podchodzimy do tego tematu, bo nie chcemy podejmować pochopnych decyzji, które mogą nakręcić kolejny cykl wojny cenowej, która doprowadzi nas do rentowności, jaką mieliśmy w latach 2014-15 — stwierdził Tomasz Kulik.

Powoli rozwija się rynek ubezpieczeń życiowych. Zdaniem Romana Pałaca, odpowiedzialnego za tę część ubezpieczeniowego biznesu w grupie PZU, rynek, z wyłączeniem PZU, się kurczy.

— Nam udało się udało jednak zwiększyć udział o 1 pkt. proc. — powiedział Roman Pałac.

W formie odszkodowań i świadczeń grupa PZU wypłaciła 14 941 mln zł (wzrost o 17,3 proc.). Ma to związek m.in. ze zwiększeniem skali działalności oraz wzrostem szkód spowodowanych żywiołami. PZU przygląda się pracowniczym planom kapitałowym.

— Chcemy uczestniczyć w tym programie — zadeklarował Paweł Surówka, prezes PZU.

21,1 proc. Na takim poziomie uplasował się wskaźnik ROE (rentowność kapitałów własnych) w 2017 r. Względem 2016 r. był wyższy o 14,9 proc.

22 mln Tylu klientów obsługuje PZU. Ze względu na czynniki demograficzne pozyskanie kolejnych jest coraz trudniejsze. PZU zamierza wzmocnić działy sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu