Rekordowy spadek PKB Hongkongu

opublikowano: 04-05-2020, 11:41

Spadek PKB Hongkongu w pierwszym kwartale 2020 roku okazał się większy niż zanotowany podczas azjatyckiego kryzysu finansowego w 1998 roku.

PKB Hongkongu spadł w pierwszym kwartale o 8,9 proc. w ujęciu rocznym. To nowy rekord. Poprzedni padł w trzecim kwartale 1998 roku, kiedy PKB spadł o 8,3 proc. Podczas kryzysu finansowego 2009 roku gospodarka Hongkongu „tąpnęła” w pierwszym kwartale o 7,8 proc.

Zapaść gospodarki Hongkongu spowodowana przez pandemię koronawirusa pogłębiła jej pierwszą recesję od dekady, do której przyczyniła się fala protestów. Spadek w pierwszym kwartale tego roku okazał się większy niż oczekiwano. Ekonomiści prognozowali skurczenia PKB o 6,5 proc.

W 2019 roku PKB Hongkongu spadł o 1,2 proc. To jego pierwsza roczna zniżka od dekady. Zarządzający finansami Hongkongu Paul Chan ostrzegł w niedzielę, że w 2020 roku PKB Hongkongu może spaść nawet o 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane