Rekordowy wynik firm faktoringowych

opublikowano: 21-01-2019, 11:55

24 graczy sfinansowało 15 mln faktur o łącznej wartości niemal ćwierć biliona złotych.

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły w 2018 r. obrót rzędu 242,8 mld zł, czyli o 26,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Jest to największy wzrost obrotów w ciągu ostatnich ośmiu lat. Udział w wyniku ma pięć banków i 21 firm stricte faktoringowych.  Z ich usług korzysta blisko 17 tys. przedsiębiorstw. Wystawili oni blisko 15 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania.

Sebastian Grabek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF, cytowany w komunikacie, stwierdził, że wyniki polskich faktorów są m.in. odzwierciedleniem ogólnego klimatu gospodarczego. Dobre nastroje wpływają na decyzje przedsiębiorców o inwestycjach i zatrudnieniu, a stabilna sytuacja polskich firm zachęca zarządzających do poszukiwania różnych form finansowania rozwoju, toteż częściej sięgają po faktoring.

W obrocie krajowym szybszy wzrost zanotował faktoring pełny, natomiast wśród eksporterów wzrosło znaczenie usługi w wersji niepełnej.

„Przewaga faktoringu pełnego nad pozostałymi jego formami świadczy o rosnącej świadomości ekonomicznej klientów korzystających z tego rodzaju finansowania. Chroni on przed ryzykiem utraty płynności oraz wpadnięcia w pułapkę zatorów płatniczych. Zabezpiecza przed nieprzewidzianymi trudnościami handlowymi. Oferta opiera się zarówno na finansowaniu działalności, jak też przejęciu przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Rosnące zainteresowanie tą formą faktoringu widać szczególnie wśród przedsiębiorców działających na rynku krajowym. Także eksporterzy częściej stawiają na jego pełną opcję, jednak coraz większa ich grupa decyduje się na niepełny faktoring eksportowy. Są to przede wszystkim podmioty kierujące towary i usługi na rynek europejski oraz w regiony, w których czują się pewnie” — wyjaśnił Sebastian Grabek.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KWS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy