Rekordowy wzrost kanadyjskiego PKB

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 01-12-2020, 16:38

Według wstępnego oszacowania Statistics Canada (Statscan), w III kwartale 2020 r. kanadyjska gospodarka rozwijała się w rekordowym tempie 40,5 proc. w ujęciu annualizowanym. Odbicie miało spektakularny wymiar po tym jak w okresie kwiecień-czerwiec PKB zapikował również o rekordowe 38,1 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Choć odczyt za III kw. był bardzo mocny, ekonomiści liczyli na jeszcze więcej. Mediana ich prognoz zakładała bowiem wzrost o 48 proc.

Na koniec trzeciego kwartału druga pod względem wielkości gospodarka w Ameryce Północnej była na poziomie 95 proc. sprzed okresu wybuchu pandemii.

Nadmierny optymizm studzą jednak doniesienia związane z nową falą infekcji. Eksperci podkreślają, że dopóki nie będzie wdrożonej na szeroką skalę szczepionki przeciw Covid-19, nie będzie można mówić o trwałym ożywieniu.

Wprowadzone ostatnio restrykcje doprowadzą gospodarkę do stagnacji w końcówce 2020 r., a aktywność pozostanie pod presją obostrzeń dopóki nie będzie skutecznego sposobu zwalczania pandemii – ocenił Stephen Brown, ekonomista Capital Economics.

Obawy te potwierdzać może odczyt PKB za październik. Wstępny wynik Statscan mówi bowiem o zaledwie 0,2 proc. wzroście w porównaniu z wrześniem, co jest najsłabszą miesięczną dynamiką do drastycznego kwietniowego spadku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane