Relacja z walnego GetBacku

opublikowano: 22-05-2018, 10:11
aktualizacja: 22-05-2018, 11:27

Popadły w problemy windykator zajął się dzisiaj składem swojej rady nadzorczej i jej kompetencjami.

11.25 Pełnomocnik Abrisu wnosi o przerwę do 30 maja 2018 r. w związku z dzisiejszą rezygnacją jednego z członków rady nadzorczej.

Walne zgromadzenie GetBacku uzupełniło skład rady nadzorczej.
Zobacz więcej

Walne zgromadzenie GetBacku uzupełniło skład rady nadzorczej. Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Okazuje się, że w warszawskim hotelu Victoria nie ma żadnej wolnej sali w tym terminie. Pojawia się propozycja innej lokalizacji - Centrum Zielna.

Akcjonariusz mniejszościowy wskazuje, że poprzednia rada nadzorcza była... nieprzytomna. Pyta, jakie metody weryfikacji obecnych kandydatów ma Abris. Prowadzący obrady zapewnia, że powołani do rady członkowie wiedzieli na co się piszą.

Abris oczywiście przegłosuje przerwę. Akcjonariusze mniejszościowi dysponujący niemal 8 proc. ogółu akcji wstrzymują się. Na tym dzisiejsze spotkanie się kończy.

11.18 Paulina Pietkiewicz i Krzysztof Burnos również trafiają do rady nadzorczej. Scenariusz ten sam co w poprzednich głosowaniach. 60 proc. akcji Abrisu wystarcza. Przeciw są akcjonariusze dysponujący 7,4 proc. ogółu akcji windykatora (na samym walnym jest to więcej) Garstka się wstrzymuje jak i popiera Abris.

11.15 Jerzy Świrski też już w radzie nadzorczej. Przeciw 7,4 proc. ogółu akcji windykatora.  

11.12 Jarosław Dubiński już powołany do nadzoru GetBacku. Za jest mało kto poza Abrisem. Przeciw 7,4 proc. głosów

11.10 NWZ przechodzi do głosowania nad członkami rady. Akcjonariusz chce poznać życiorysy kandydatów, których na sali nie ma.

Krzysztof Burnos, pracuje w firmie doradczej Burnos, która zajmuje się audytem sprawozdań finansowych.

Paulina Pietkiewicz jest związana z Abrisem, wcześniej pracowała m.in. dla Eureko. Jest prawnikiem.

Jerzy Świrski zaliczył kilka zagranicznych uczelni, jest partnerem w Abrisie. Wcześniej w Advencie i EY.

Jarosław Dubiński to radca prawny. Był zaangażowany w procesy restrukturyzacyjne PBG, Polimeksu i Action.

11.04 Akcjonariusz wskazuje, że członkowie rady rezygnują masowo po tym jak spółka popadała w kłopoty. Chciałby wiedzieć co sie dzieje w spółce. Oczekuje informacji od zarządu, ale prowadzący obrady ucina ten temat.

Przemysław Dąbrowski, członek zarządu unika deklaracji czy powie coś po formalnym zamknięciu walnego.

- Możemy z państwem porozmawiać, ale miejmy świadomość, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć więcej niż komunikujemy w ESPI - mówi Przemysław Dąbrowski.

10.59 Zaczyna się obsadzanie rady nadzorczej. Jest czterech kandydatów - Krzysztof Burnos, Jarosław Dubiński, Jerzy Świrski i Paulina Pietkiewicz. Całą czwórkę zgłosił podmiot kontrolowany przez Abris.

Ale przy okazji okazuje się, że dzisiaj zrezygnował z zasiadania w radzie Rafał Morlak. Przydałby się więc piąty kandydat. Choć minimalna liczba członków rady to pięć osób.

10.56 W głosowaniu przechodzą zmiany statutu dające radzie nadzorczej większą kontrolę nad finansami spółki i odbierające część kompetencji zarządowi. Przeciw są jednak akcjonariusze mający 5,4 proc. akcji. Kolejne ponad 2 proc. wstrzymuje się.

10.52 NWZ przechodzi do istoty spotkania i od razu niespodzianka. Abris chce zmiany porządku obrad, czyli zmiany kolejności głosowań. Chce zmienić statut przed powołaniem nowego składu rady nadzorczej. Abris przegłosowuje co chce. Przeciw jest tylko jeden głos (jedna akcja), ale większość akcjonariuszy innych niż Abris wstrzymuje się od jednoznacznej decyzji.

10.44 Zaczyna Wojciech Łukawski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej, reprezentant Abrisu. Trochę formalności, czyli informacje o elektronicznym systemie głosowania, które przekazuje przedstawiciel firmy IT obsługującej NWZ. Głosowanie nad wyborem przewodniczącego NWZ. Zostaje nim Jarosław Kołkowski, zgłoszony przez Abris.

10.42 Frekwencja nie oszałamia. Stawiło się 19 akcjonariuszy, dysponujących niespełna 68 proc. akcji, z czego 60 proc. jest w rękach podmiotu kontrolowanego przez fundusz Abris Capital Partners.

10.37 NWZ powinno się już zacząć, ale wciąż czekamy. Zdaje się na członków zarządu windykatora, bo przedstawiciel funduszu Abris Capital Partners jest na sali.

Zwołania NWZ zażądał największy akcjonariusz, podmiot kontrolowany przez Abris Capital Partners. Głównym punktem programu są zmiany w radzie nadzorczej. Po tym jak windykator przestał regulować swoje zobowiązania z udziału w jego nadzorze zrezygnowało czworo z siedmiorga członków – Jacek Osowski, Jarosław Śliwa, Alicja Kornasiewicz (była minister skarbu w rządzie Jerzego Buzka) oraz Kenneth Maynard - przewodniczący rady, po odwołaniu Konrada Kąkolewskiego, czasowo delegowany do pełnienia obowiązków prezesa (z tego też się wycofał).

W radzie wciąż zasiadają Wojciech Łukawski, Rafał Morlak i Rune Moe Jepsen.

Abris chce także, by rada nadzorcza zyskała uprawnienie do określania limitu zadłużenia GetBacku oraz musiała wyrazić zgodę na zwiększenie zadłużenia w ramach jednej transakcji o co najmniej 30 mln zł, niezależnie od tego, czy chodzi o obligacje, czy jakąkolwiek inną formę pożyczki. Takie same uprawnienie ma zyskać względem mniejszych operacji, jeśli ich suma w ciągu 30 dni osiągnie 30 mln zł. Zarząd GetBacku ma do tego utracić możliwość decydowania bez zgody rady nadzorczej o kupnie portfeli wierzytelności, których cena przekracza 10 mln zł. Bez zgody rady nie będzie też mógł nabywać mniejszych portfeli, jeśli w okresie trzech poprzedzających miesięcy GetBack kupi wierzytelności o łącznej wartości przekraczającej 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Relacja z walnego GetBacku