Religa: W poniedziałek program dla zadłużonych szpitali

opublikowano: 04-02-2007, 12:08

Zadłużone szpitale otrzymają pomoc, a ich pacjenci nie muszą się obawiać, że nie będą mieli się gdzie leczyć - powiedział w niedzielę minister zdrowia Zbigniew Religa.

Zadłużone szpitale otrzymają pomoc, a ich pacjenci nie muszą się obawiać, że nie będą mieli się gdzie leczyć - powiedział w niedzielę w TVN24 minister zdrowia Zbigniew Religa.

Zapewnił, że propozycję długofalowego ratowania szpitali przedstawi premierowi w poniedziałek. Minister ponownie zapewnił, że wrocławski szpital nie jest już zagrożony.

- Z ręką na sercu zapewniam, że szpital wrocławski i wszystkie szpitale o strategicznym znaczeniu dla zdrowia Polaków, dostaną pomoc. Daję słowo honoru, że sprawa jest rozwiązana - powiedział Religa w niedzielę. Według niego, w przyszłym tygodniu szpital otrzyma pomoc finansową. Akademicki Szpital Kliniczny, największy na Dolnym Śląsku i jeden z największych w kraju, jest zadłużony na 300 mln zł.

Minister zdrowia tłumaczył w niedzielę, że nie może ujawnić szczegółów planu pomocy dla zagrożonych szpitali, bo najpierw powinien się z nimi zapoznać premier.

- Najpierw muszę przedstawić go premierowi. Nie chciałbym, żeby premier dowiedział się o nim z gazety - mówił.

- Jest decyzja premiera, decyzja rządu, aby pomóc. Pracowaliśmy w weekend i znaleźliśmy formułę prawną pomocy. Rozwiązaliśmy ten problem. Umożliwia on nam realną i finansową pomoc dla szpitali - zapewnił Religa.

Minister zdrowia dodał, że w poniedziałek o godz. 17 ma się też spotkać z wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską w celu przedstawienia propozycji.

Proponowane przez nas rozwiązanie na pewno da możliwość akceptacji przez panią premier - powiedział.

Minister pytany, czy pomocą będzie objęty także szpital legnicki, odpowiedział: Na tym terenie jest to szpital potrzebny, dlatego udzielimy mu pomocy.

Religa w piątek zapowiedział powstanie programu zamiany długów krótkoterminowych na długoterminowe dla szpitali o strategicznym znaczeniu dla zdrowia Polaków. Również minister finansów Zyta Gilowska informowała, że rząd zastanawia się nad możliwością skorzystania z dotacji budżetowej w przypadku zaistnienia "celu szczególnego", co pozwoliłoby uniknąć sytuacji, w której pieniądze szpitali przejmuje komornik.

Według Zyty Gilowskiej, zadłużenie służby zdrowia wynosi ogółem 6 mld zł, w tym 1 mld to "gorące długi, do spłaty natychmiast". Najgorsza sytuacja jest w województwach: dolnośląskim, lubuskim oraz łódzkim. Zadłużonym szpitalom grożą egzekucje komornicze.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Paweł Trzciński potwierdził w rozmowie IAR, że plan wymaga już tylko pewnych konsultacji, które odbędą się jutro. Zapowiedział też, że wkrótce zostanie zaprezentowana lista szpitali, które obejmie program.

Do wrocławskiej kliniki hematologii dziecięcej z całego świata napływa pomoc. Do kliniki trafiają nie tylko pieniądze, ale i pomoc materialna, w tym środki czystości. Szpitalowi we Wrocławiu chce pomóc finansowo Caritas Polska, ale uczyni to dopiero po odblokowaniu kont przez komorników.

Jeden z wierzycieli - wrocławska firma Fortum, zajmująca się ogrzewaniem, odstąpiła od egzekwowania długów od Akademickiego Szpitala Klinicznego (ASK) we Wrocławiu.  Mający 300 mln zadłużenia szpital, to największy szpital na Dolnym Śląsku i jeden z największych w kraju. Drugi wrocławski szpital, którego organem założycielskim jest Akademia Medyczna - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 - zawarł porozumienie ze swoimi wierzycielami.

Do 16 lutego wrocławski oddział NFZ będzie musiał przelać na konto komornika kolejne 4 mln zł. Pod koniec minionego tygodnia NFZ przekazał komornikowi ponad 12 mln zł za wykonane świadczenia oraz z kwoty przeznaczonej na podwyżki.

DA (PAP, IAR)

Czytaj też:

Wysyłając SMS-y wspieramy wrocławski szpital

Apel jednego z wierzycieli szpitala ASK we Wrocławiu

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane