Czytasz dzięki

Rentowności obligacji USA nadal spadają

opublikowano: 05-11-2020, 07:36

Inwestorzy kupują obligacje USA oczekując, że Republikanie utrzymają kontrolę nad Senatem i nie pozwolą na dużą fiskalną stymulację jeśli prezydentem zostanie Joe Biden, informuje Reuters.

Szansa Bidena na zwycięstwo wyborcze wzrosła po wygraniu wyborów w stanach Michigan i Wisconsin. Kandydat Demokratów ma już 264 głosy elektorskie. Do wygranej potrzeba 270. Nie spełniają się jednak prognozy tzw. Niebieskiej Fali, bo Demokratom nie idzie tak dobrze jak oczekiwano w wyborach do Kongresu. Choć zachowają kontrolę nad Izbą Reprezentantów, to nie zdobędą jej prawdopodobnie w Senacie, co oznacza konieczność szukania kompromisu z Republikanami, niechętnymi planom dużej stymulacji gospodarki.

Na rynku długu rentowność obligacji 10-letnich USA spadła do 0,738 proc. i jest o ponad 20 pkt. bazowych niższa od zanotowanego w środę pięciomiesięcznego maksimum wynoszącego 0,945 proc. Rentowność obligacji 30-letnich spadła do 1,503 proc. z notowanych w środę 1,757 proc.

- Krzywa rentowności stała się zbyt stroma kiedy rynek uwzględniał w cenach ekspansję fiskalną. W krótkim terminie powinna stać się bardziej płaska - powiedział Akira Takei, menedżer funduszu w Asset Management One.

Reuters przypomina, że spread między rentownością obligacji 30- i 10-letnich wzrósł do 82,1 pkt. bazowego pod koniec października w związku z obawą „Niebieskiej Fali”. W czwartek zmniejszył się do 75,6 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane