Resort finansów: holowanie auta z polisą podlega VAT

opublikowano: 24-07-2012, 00:00

Usługa likwidacji szkody musi być specyficzna dla usługi ubezpieczenia, wtedy jest wolna od VAT.

Zwolnieniu od podatku od towarów i usług (VAT) podlegają tylko niektóre rodzaje usług realizowanych dla firm ubezpieczeniowych przez inne firmy w związku z likwidacją szkód — wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów, skierowanej 20 lipca 2012 r. do dyrektorów izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej, którą wczoraj upubliczniono.

Chodzi przede wszystkim o świadczenia specyficzne dla usługi ubezpieczeniowej. Podpisany pod interpretacją Maciej Grabowski, wiceminister finansów, powołując się m.in. na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zwraca uwagę, że zwolnieniu od VAT nie podlegają usługi stanowiące element (część składową) usługi ubezpieczeniowej, które nie są dla niej właściwe. Niektóre mogą być realizowane w innych dziedzinach życia.

Wiceminister wymienia przykłady: zorganizowanie pomocy na miejscu zdarzenia, naprawa uszkodzonych rzeczy, wynajem samochodu zastępczego, holowanie uszkodzonego pojazdu, rezerwacja miejsca w hotelu, szacowanie szkody powstałej w czasie zdarzeń losowych. Natomiast do usług wolnych od podatku zalicza czynności określane pojęciem rozpatrywania roszczeń, które sprowadzają się do weryfikacji danych z dokumentacji dotyczącej zdarzenia objętego polisą, np. wyceny szkody, raportu z lustracji miejsca wypadku.

Interpretacja nie zawiera pełnej listy czynności objętych VAT jak i wolnych od tego podatku. Nie definiuje też konkretnie pojęcia likwidacji szkód, jego definicji nie ma także w prawie. Wszystko w zasadzie zależy od rodzaju polis, ich zakresu, strategii ekonomicznej ubezpieczycieli.

W konsekwencji wykładnia nie rozwiewa wszystkich wątpliwości co do możliwości zastosowania zwolnienia od VAT czynności wykonywanych na ich rzecz w postępowaniu likwidacyjnym. Niejeden przedsiębiorca będzie musiał wystąpić o indywidualną interpretację, aby nie narazić się na spór z fiskusem.

Potwierdza to Maria Kukawska, partner, doradca podatkowy w Stone & Feather Tax Advisory. Taki wniosek płynie też z zastrzeżenia wiceministra — że rozstrzygnięcia podejmowane w sprawie zwolnienia podatkowego będą wymagać odrębnej i szczegółowej analizy konkretnej sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu