Resort finansów przedstawił strategię rozwoju GPW

Przemek Barankiewicz
16-04-2002, 13:48

Integracja z Unią Europejską, wykorzystanie potencjału funduszy emerytalnych i rozwój rynku publicznego jako źródła pozyskiwania kapitału to główne punkty rządowej strategii rozwoju rynku kapitałowego. Długo oczekiwany przez inwestorów plan to najlepszy prezent dla GPW z okazji jedenastych urodzin. Najłatwiejszy do realizacji wydaje się pierwszy element programu.

Integracja z Unią Europejską oznacza przede wszystkim harmonizację przepisów.

- Pod tym względem wszystko rozwija się bardzo dobrze, a GPW i KDPW powinny łatwo wejść w struktury europejskie. By Unia Europejska współfinansowała nasze projekty, musimy jednak sami znaleźć część środków. Powinno się to stać właśnie za pośrednictwem rynku kapitałowego – powiedział Jacek Bartkiewicz, wiceminister finansów.

Ministerstwo Finansów chce, by należące do Skarbu Państwa spółki finansowe, energetyczne i transportowe prywatyzowane były z wykorzystaniem rynku publicznego. Do procesu tego powinny być włączone fundusze emerytalne.

- Planujemy likwidację ograniczeń inwestycyjnych dla OFE, w tym możliwość inwestowania w instrumenty pochodne, oraz umożliwienie im pośredniego inwestowania w małe i średnie spółki. Fundusze powinny też mieć możliwość pożyczania akcji portfelowych, co rozwinie krótką sprzedaż papierów – zapowiedział Jacek Bartkiewicz, prezentujący rządowy program.

MF chce zwiększyć kapitalizację i płynność GPW. Wzbogacona ma zostać baza instrumentów finansowych, m.in. o listy zastawne i pozaskarbowe papiery dłużne. Samorządy powinny w większym stopniu wykorzystywać giełdę jako źródło finansowania inwestycji. Rozwiązania podatkowe powinny być neutralne dla rynku i podawane z wyraźnym wyprzedzeniem.

- GPW nie może konkurować z takimi giełdami jak londyńska, ale może mieć silną pozycję w regionie. Ostateczne decyzje w tej sprawie należą już jednak do kompetencji Ministerstwa Skarbu Państwa – zakończył wiceminister.

WIK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort finansów przedstawił strategię rozwoju GPW