Resort gospodarki popiera postulaty złomiarzy

opublikowano: 27-11-2012, 00:00

Dostawcy surowca zdobyli sojusznika, który wspiera ich starania dotyczące zmian w przepisach podatkowych.

Szefowie Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Izby Przemysłowo- Handlowej Gospodarki Złomem spotkali się z urzędnikami Ministerstwa Gospodarki. Branżowe organizacje walczą o zmiany prawne i rozszerzenie katalogu produktów objętych samonaliczaniem VAT (tzw. załącznik nr 11 dotyczący produktów, od których podatek płaci finalny odbiorca).

„W opinii ministra gospodarki propozycja (…) wydaje się zasadna i dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o przychylne jej rozważenie” — napisała Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki, w liście do Jacka Vincenta-Rostowskiego, ministra finansów. Branża stara się wprowadzić zmiany do nowelizowanego właśnie prawa podatkowego, ale dotychczas Ministerstwo Finansów (MF) nie było temu przychylne.

Jego przedstawiciele sugerowali, że mogą przeanalizować sektorowe propozycje przy kolejnych zmianach VAT-owskiej ustawy. Czy MF przychyli się do prośby resortu gospodarki — nie wiadomo.

Dostawcy złomu oraz producenci wytwarzanych z niego wyrobów chcą zmian, bo obecny załącznik dotyczy głównie złomu jako odpadku.

— Wystarczy jednak poddać metal drobnej obróbce, przeciąć palnikiem blachę czy zgnieść puszkę, by już traktować go jako surowiec wtórny, który — według interpretacji niektórych urzędów skarbowych — nie jest wpisany do załącznika nr 11 i należy wówczas rozliczać VAT na zasadach ogólnych — mówi Kinga Zgierska z Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem.

Fiskus ukarał już kilku przedsiębiorców, których izba wzięła w obronę, przekonując urzędników skarbowych do odstąpienia od naliczania kary. Firmy boją się jednak kolejnych, niekorzystnych dla nich, prawnych interpretacji fiskusa, dlatego zabiegają o zmianę prawa. Co gorsza — ustawowe luki wykorzystują nie tylko urzędy skarbowe, ale także przestępcy, którzy znaleźli furtkę, by wyłudzać z budżetu VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu