Resort obrony Izraela anulował sprzedaż dronów Polsce

opublikowano: 11-02-2014, 07:32

Dan Harel, dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Obrony wycofał licencje eksportowe do Polski dwóm dużym izraelskim firmom zbrojeniowym: Elbit Systems i Israel Aerospace Industries, donosi dziennik finansowy Globes.

Skutkiem decyzji jest zakaz działalności w Polsce dla obu firm, co oznacza, że nie będą mogły sprzedać tu oferowanych dronów.

Resort obrony tłumaczy decyzję konfliktem obu firm w Polsce w sprawie sprzedaży polskiej armii bezzałogowców. Miał on być częściowo przyczyną rezygnacji dwa miesiące  temu polskiego wiceministra obrony, generała Waldemara Skrzypczaka. Choć podkreślane jest, że rezygnacja była spowodowana wewnętrznymi przyczynami, to uznano, że rywalizacja między Elbit Systems i IAI w sprawie sprzedaży dronów, która wymknęła się spod kontroli, miała także udział w decyzji generała.

Obecnie, ani IAI, ani Elbit nie mogą sprzedać bezzałogowców i peryferyjnych systemów Polsce, dopóki ta decyzja nie zostanie zmieniona.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- To smutna historia. Obie firmy włożyły wiele wysiłku w transakcję w Polsce i teraz to pójdzie na marne – powiedziało gazecie Globes anonimowe źródło z branży zbrojeniowej.   

Informator gazety uważa, że winne są władze IAI, bo nie chciały pogodzić się z porażką w rywalizacji o kontrakt. 

Źródło Globes z Ministerstwa Obrony podkreśliło, że resort podjął nadzwyczajną i radykalną decyzję w sprawie obu firm.

- Rywalizacja, która wymknęła się spod kontroli, zbliżyła się do punktu, gdzie groziły realne szkody dla relacji między Izraelem i Polską – powiedział informator gazety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, globes.co.il

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Resort obrony Izraela anulował sprzedaż dronów Polsce