Resort środowiska dzieli emisje CO 2

AMB
opublikowano: 23-05-2006, 00:00

268,4 mln ton rocznie — taki średni roczny limit emisji dwutlenku węgla dla polskich firm zakłada projekt II Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do Emisji CO2 (KPRU II), opublikowany przez Ministerstwo Środowiska (MŚ). Limit ma obowiązywać w latach 2008-2012. MŚ skierowało go wczoraj do konsultacji społecznych. Na uwagi czeka do 12 czerwca. Najpóźniej 18 miesięcy przed terminem wejścia w życie planu (czyli 1 lipca 2006 r.) Polska musi przedstawić go Komisji Europejskiej. W latach 2005-2007 obowiązuje KPRU I, który pozwala firmom wyemitować przez trzy lata 717,3 mln ton CO2, czyli średnio 239,1 mln ton rocznie.

Pierwotnie Polska chciała podzielić między przedsiębiorstwa większą pulę, ale Komisja Europejska zredukowała limit o 16,5 proc. Mimo to wielu największych emitentów (chodzi o dużych producentów energii) dysponuje nadwyżkami. Część z nich już sprzedała nadmiarowe limity, mimo że Polska formalnie jeszcze nie przystąpiła do międzynarodowego systemu handlu emisjami CO2.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, „minister środowiska Jan Szyszko uważa, że handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla będzie stymulował rozwój gospodarczy kraju”. Jego zdaniem, już w przyszłym roku Polska będzie mogła aktywnie włączyć się w ten system.

Na razie wśród ekspertów system zbiera kiepskie recenzje. Zamiast stymulować inwestycje w ekologię, motywuje firmy do ograniczania produkcji energii, co pozwala im zaoszczędzić emisje. Dzięki temu uzyskują dodatkowe przychody ze sprzedaży uprawnień, a jednocześnie zmniejszona podaż energii może przyczynić się do wzrostu jej cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu