Rewizja budżetu nie zaostrzy polityki monetarnej

Elektromontaż - Warszawa Spółka Akcyjna
11-07-2001, 13:20

WARSZAWA (Reuters) - Rządowe plany nowelizacji tegorocznego budżetu, polegające na zwiększeniu deficytu i obniżeniu wydatków nie spowodują konieczności zaostrzenia polityki monetarnej, powiedział Reuterowi w środę członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Dariusz Rosati.

"Planowane zwiększenie deficytu budżetowego, tak jak to dzisiaj zostało przedstawione, nie stanowi zagrożenia dla naszego celu inflacyjnego w obecnych warunkach spadku popytu wewnętrznego. W związku z tym nie sądzę, aby konieczne było zaostrzenie polityki monetarnej" - powiedział Rosati.

RPP zakłada, że na koniec tego roku inflacja w ujeciu rok do roku wyniesie 6-8 procent wobec 8,5 procent na koniec 2000 roku.

Rząd proponuje zwiększenie deficytu budżetowego o około 8,6 miliarda złotych oraz redukcję wydatków na poziomie około 7,5 miliarda złotych.

Rosati powiedział też, że po przyjęciu propozycji zmian w budżecie, spodziewa się iż kurs złotego może się ustabilizować.

"Kiedy plany rządu staną się obowiązujące, złotówka powinna sie ustablizować, a nawet wzmocnić" - dodał członek RPP.

W środę przed południem kurs złotego silnie zniżkował z powodu z wtorkowymi wypowiedziami doradcy ministra finansow, który powiedział iż niektórzy ministerowie są przeciwni obniżkom wydatków.

Potem jednak złoty umocnił się do dolara i euro po podaniu informacji, że minister gospodarki zapowiedział, iż rząd chce zwiększyć deficyt budżetowy o około 8,6 miliarda złotych. Zmniejszyło to obawy o znaczniejsze zwiększenie deficytu.

((Marcin Grajewski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elektromontaż - Warszawa Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rewizja budżetu nie zaostrzy polityki monetarnej