Rewolucja LED-owa – oszczędne i bezpieczne miasta

Artykuł Sponsorowany
opublikowano: 24-03-2014, 00:00

Dobrze oświetlone miasto daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że ludzie chętniej uczestniczą w życiu publicznym, pojawiają się na deptakach, parkach i rynkach. Odpowiednie światło podkreśla urok zabytków i atrakcji turystycznych, staje się wizytówką miasta i tchnie w nie nowe, lepsze życie. Fantastycznym przykładem jest holenderski Rotterdam, gdzie odpowiednia instalacja oświetleniowa Philips City Light przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo, rozwój infrastruktury, ruch turystyczny, integrację społeczną i wzrost gospodarczy - to także szansa na obniżenie emisji gazów cieplarnianych oraz znaczną oszczędność energii elektrycznej. 

Nowa efektywność energetyczna

Znaczenie miast, kluczowych skupisk ludzkich, stale rośnie. Dziś już 75% obywateli Unii Europejskiej mieszka na terenach miejskich, a do 2050 roku mieszkańcy miast będą stanowili ponad 2/3 światowej ludności. Jednakże wraz z szybką urbanizacją rodzą się liczne problemy. Ośrodki miejskie zmagają się z dużymi kosztami oraz małą dostępnością surowców energetycznych, a także wysoką emisją gazów cieplarnianych. Dlatego najwyższa pora pomyśleć o transformacji miast, w których żyjemy, w miejsca nowoczesne, oszczędne, inteligentne oraz przyjazne mieszkańcom i środowisku. Przemianie ośrodków miejskich w nowoczesne Smart City.

Wpływ nowoczesnego oświetlenia LED na jakość życia mieszkańców miast

Dzięki swoim właściwościom, białe światło LED pozwala samorządom oszczędzać bez konieczności wyłączania oświetlania przestrzeni miejskich w godzinach nocnych. Ponadto wydajne i energooszczędne oświetlenie LED zapewnia w nocy znacznie lepszą widoczność niż dotychczas stosowane lampy o żółtej barwie, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i przyczynia się do zmniejszania przestępczości. Niskie zużycie energii elektrycznej, wysoka trwałość, doskonała jakość światła i łatwość sterowania sprawiają, że kolejne miasta sięgają po tego typu rozwiązania. W 2012 roku oświetlenie LED stanowiło 10% instalacji oświetleniowych na świecie, do 2020 roku nowoczesne oprawy oświetleniowe będą stanowiły 80% wszystkich instalacji. 

Polska LED-em stoi?

Na całe zainstalowane w Polsce oświetlenie uliczne składa się ponad 3 miliony punktów świetlnych. Poprzez zamianę nieefektywnych (rtęciowych, sodowych i metalohalogenkowych) źródeł światła na oprawy LED-owe, gminy mogą zaoszczędzić do 40% energii elektrycznej, a  w połączeniu z inteligentnymi systemami sterowania nawet do 80%.

  Instalacje z oprawami, w których zostały zastosowane diody LED, mogą być łatwo sterowane. System inteligentnego oświetlenia pozwala na włączanie, wyłączanie i przyciemnianie wybranych lamp o ustalonej porze. Za przykład posłużyć tu może położona w województwie pomorskim gmina Trzebielino, która jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w 100% oświetlenie uliczne na oprawy Philips LED-owe. Dzięki znacznej poprawie oświetlenia ulic, poprawiła się widoczność na drogach, wzrosło bezpieczeństwo mieszkańców, spadła przestępczość, a koszty zużycia energii zostały zredukowane o ponad 50%.  Największą oświetloną przez LED gminą w Polsce jest znajdująca się pod Radomiem gmina Przytyk, w której zainstalowano ponad 1000 energooszczędnych opraw LED, zaprojektowanych i wyprodukowanych w kętrzyńskiej fabryce Philips Lighting – w ten sposób przewidywana redukcja rocznych opłat związanych z utrzymaniem oświetlenia spadnie z 0,5 mln zł do niecałych 130 tys. zł..

Wydajne, trwałea i niezawodne rozwiązania LED są jednymi z najbardziej kosztowo efektywnych inwestycji ograniczających zużycie energii. Według szacunków Philips, pełne przejście na oświetlenie półprzewodnikowe (LED) może przynieść na świecie oszczędności na poziomie 130 mld euro.

Potencjał oświetlenia LED-owego dostrzega także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który uruchamiając program SOWA ma na celu ochronę środowiska poprzez ograniczenie emisji CO2  i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Biorące udział w programie, gminy mogą liczyć  nawet na 45-proc. dotację na modernizację systemu oświetlenia. Warto sięgnąć po kilkunastomilionowe oszczędności.

Autor: 

 

 

 

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artykuł Sponsorowany

Polecane