Rewolucja w podatku bankowym

Posłowie PiS planują kolejne poprawki w podatku bankowym. Z opodatkowanych aktywów wypadną obligacje skarbowe, ale stawka daniny wzrośnie do 0,44 proc. rocznie.

Jeszcze przed Gwiazdką posłowie wprowadzili do projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych szereg poprawek. Sejmowa większość w Komisji Finansów Publicznych (KFP) przeforsowała m.in. zrównanie stawek podatkowych dla banków i ubezpieczycieli do 0,39 proc. rocznie, objęcie daniną firm pożyczkowych. Po zamianach ubezpieczyciele mają jednak płacić podatek od aktywów już powyżej 2 mld zł, a banki dopiero od 4 mld zł.

Będzie nowa stawka podatku bankowego
Zobacz więcej

Będzie nowa stawka podatku bankowego Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

Dzisiaj w Sejmie rozpocznie się drugie czytanie projektu ustawy, a Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zgłosi kolejne rewolucyjne zmiany. 

-Udało nam się uzgodnić poprawkę, która zakłada, że podatkiem nie będą objęte obligacje skarbowe  w instytucjach wymienionych w art. 4 punktach 1-4 projektu ustawy – mówi „Pulsowi Biznesu” Andrzej Jaworski, poseł PiS i szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Dzisiaj rozstrzygnie się jednak czy z opodatkowania wyłączone zostaną obligacje tylko z portfeli bankowych, czy na ulgę mogą też liczyć firmy z sektora ubezpieczeniowego. Jeszcze kilka dni temu PiS zakładał, że cały dług kupowany od ministra finansów nie powinien być opodatkowany i pomysł ten ma wielu zwolenników w partii.

Po lepszych informacjach dla instytucji finansowych, przyjdą też gorsze. Żeby zapewnić fiskusowi odpowiednie dochody, posłowie chcą podwyższyć stawkę, którą zostaną opodatkowane aktywa.

-Zgłoszona zostanie poprawką, która wprowadza nową, jednolitą stawkę podatku dla wszystkich instytucji finansowych w wysokości 0,0366 proc. wartości aktywów miesięcznie. To da nam trochę mniejsze wpływy do budżetu państwa niż pierwotnie zakładaliśmy – przyznaje Andrzej Jaworski.

Z naszych informacji wynika, że poprawki są już uzgodnione z resortem finansów, który w projekcie przyszłorocznego budżetu założył, że z nowego podatku zbierze ok. 5,5 mld zł jeśli wejdzie on w życie od 1 lutego 2016 r. Ministerstwo jest pogodzone z tym, że wpływy mogą być niższe.

PiS przychyli się też do wniosku Krajowego Związku Banków Spółdzielczych i wyłączy z podatku aktywa banków zrzeszających, tak aby poszczególne instytucje z tego sektora nie płaciły nowej daniny pośrednio, lokując tam swoje nadwyżki.

Politycy założyli również, że z podatku wyłączona będzie połowa aktywów nabytych od Narodowego Banku Polskiego w ramach kredytu refinansowego.

Czytaj także: Analitycy widzą nadzieję dla banków>>

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rewolucja w podatku bankowym