Rezerwa obowiązkowa spadnie do 2 proc.

Marek Knitter
opublikowano: 19-03-2002, 00:00

Narodowy Bank Polski chce obniżyć rezerwy obowiązkowe do poziomu 2 proc. z obecnych 4,5 proc., by dostosować się do wymagań stawianych bankom centralnym w Unii Europejskiej. Narodowy Bank Polski zamierza też ujednolicić okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej i wprowadzić również oprocentowanie rezerwy.

Bank centralny już w styczniu obniżył rezerwę obowiązkową odprowadzaną przez banki od depozytów z 5 proc. do 4,5 proc., ale zabronił zaliczania do rezerwy gotówki w kasach banków. W UE obowiązuje odprowadzanie 2 proc. od depozytów na rezerwę obowiązkową.

Obniżenie rezerw obowiązkowych spowoduje zmniejszenie zysku NBP, a przez to także wpływów do budżetu, które w zeszłym roku wyniosły 4,9 mld zł, a w tym roku prognozowane są na 2,5 mld zł. Obecnie utrzymywane w NBP środki z rezerw nie są oprocentowane. Aby wprowadzić oprocentowanie, potrzebne są zmiany legislacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu