Rezydencja Sybilla ma uratować PBP Puławy

Grzegorz Zięba
25-02-2003, 00:00

Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Puławy rozpocznie w tym sezonie budowę nowego osiedla w Warszawie. Zarząd spółki ma nadzieję, że inwestycja warta 155 mln zł pomoże w odbudowaniu pozycji firmy, będącej w poważnym kryzysie.

Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (PBP) Puławy uzyskało wstępne finansowanie budowy nowego osiedla Rezydencja Sybilla w Warszawie. Środki na ten cel zapewni amerykańska spółka inwestycyjna US Capital & Technology.

— Ma ona zabezpieczyć 9,5 mln USD (37 mln zł). Uzyskała na to poręczenie rządu amerykańskiego. Dzięki jej zaangażowaniu resztę pieniędzy pozyskamy z kredytów bankowych — mówi Stanisław Cholewa, zastępca prezesa PBP Puławy.

Wartość osiedla jest szacowana na 155 mln zł. Powstanie ono na działce o powierzchni 5,9 tys. mkw. u zbiegu ulicy Puławskiej i alei Wilanowskiej. Cykl realizacji planowany jest na 24 miesiące.

— Przewidywany średni koszt jednego mkw. nie powinien przekroczyć 1 tys. USD (3,9 tys. zł) brutto — dodaje Stanisław Cholewa.

Inwestorem jest spółka PBP Puławy Dombud, zależna w 100 proc. od PBP Puławy. Funkcję inwestora zastępczego, powierzono amerykańskiej firmie Elba-Onyx Enterprise.

Zarząd PBP liczy, że warszawska inwestycja wyciągnie przedsiębiorstwo z tarapatów finansowych. W ciągu ostatnich trzech lat obroty spółki spadały dramatycznie. W 2000 r. PBP Puławy zanotowało 80 mln zł obrotu, w 2001 r. było to już tylko 30 mln zł, by w 2002 r. spaść poniżej 15 mln zł. Firma musiała zredukować zatrudnienie z 500 do 250 osób.

— Mieliśmy też problemy z niewypłacalnymi inwestorami. Są oni nam dłużni ponad 8 mln zł — mówi Janusz Smaga, prezes PBP Puławy.

4 lutego część wierzycieli spółki zgodziła się, w postępowaniu układowym, na restrukturyzację zadłużenia. Układem zostały objęte długi wysokości 4,7 mln zł. Janusz Smaga nie ujawnia całego zadłużenia spółki, powołując się na prowadzone rozmowy na temat kredytowania osiedla Sybilla. Główni wierzyciele to firmy podwykonawcze i dostawcy.

PBP Puławy jest spółką prywatną. Jej właścicielami są: Instaleksport Warszawa (38 proc. udziałów), Korporacja Inwestor z Poznania (18 proc.), pracownicy (4 proc.) oraz osoby prywatne. Wartość księgowa przedsiębiorstwa wyceniona jest na 10 mln zł.

Okiem eksperta

Firma ma szansę

Lokalizacja Rezydencji Sybilla jest bardzo dobra i daje dużą szansę na sprzedaż mieszkań. Cena 1 tys. USD za mkw. lokalu wydaje się również atrakcyjna. Największym atutem tej inwestycji jest jednak to, że ma ona konkretne źródło finansowania, co podnosi w oczach klientów jej wiarygodność.

Jerzy Muszyński

szef działu wyceny i analiz Unikat Nieruchomości Komercyjne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Rezydencja Sybilla ma uratować PBP Puławy